Zapotrzebowanie w Polskiej kuchni na dania wegetariańskie narodziło się w okresie Wielkiego Postu. Jeszcze sto lat temu dania wegetariańskie były potrawami ubogimi i mało zachęcającymi. Mimo to w tradycyjnej polskiej kuchni znajduje się wiele godnych polecenia przepisów na dania wegetariańskie, które zasmakują nawet największym "mięsożercom". 
 • Buraczki do pieczeni

  Buraczki do pieczeni

  Przepisów na buraczki do pieczeni jest tyle ile w Polsce jest gospodyń. Każda Pani domu posiada własny przepis na buraczki do pieczeniprzekazywany przez matki i babki, wzbogacony o nowe przyprawy. Poniżej prezentujemy tradycyjny przepis na buraczki do pieczeniprosto z Mazowsza. 

 • Fasola ze śliwkami

  Fasola ze śliwkami

  Fasola ze śliwkami to pochodząca z Pienin tradycyjna potrawa wigilijna. Jeżeli chcemy czegoś nowego na naszym stole wigilijnym, warto wypróbować przepis na fasolę ze śliwkami. Pamiętajmy, że według tradycji potrzeba nam aż dwunastu potraw podczas wieczerzy wigilijnej.

 • Gołąbki jarskie

  Gołąbki jarskie

  Chyba każdy z nas zna smak gołąbków - gotowanych liści kapusty nadziewanych mięsem z ryżem. Na Śląsku - ojczyźnie jedzenia sytego, powstał przepis na gołąbki jarskie, którymi mogą raczyć się wegetarianie. W gołąbkach jarskich w miejsce ryżu i mięsa używa się tartych ziemniaków.

 • Grzyby ze śmietaną

  Grzyby ze śmietaną

  Grzyby ze śmietaną to potrawa znana w całej Polsce. Każdy region posiada własny przepis na grzyby ze śmietaną. Na Mazurach stworzono własny przepis na grzyby ze śmietaną, który używany jest przez większość mieszkańców regionu. Zachęcamy do wypróbowania przepisu we własnej kuchni.

 • Jajecznica z pokrzywami

  Jajecznica z pokrzywami

  Jajecznica z pokrzywami to danie dosyć nietypowe i rzadko spotykane w innych regionach Polski. Osoby które lubią wyzwania smakowe i mają dostęp do młodych pędów pokrzyw, zachęcamy do przyrządzenia jajecznicy z pokrzywami. Podobno w życiu "należy spróbować wszystkiego".

 • Ołatki ziemniaczano-marchwiowe

  Ołatki ziemniaczano-marchwiowe

  Ołatki ziemniaczano-marchwiowe to nic innego jak placki smażonej z tartej marchwi i ziemniaków. Ołatki ziemniaczano-marchwiowemają odmienny smak od tradycyjnych placków ziemniaczanych, nie mniej są równie sycące. Potrawa godna polecenia nie tylko w okresie postów. 

Reklama

 

 

Reklama