Rozbicie dzielnicowe 1138-1320
Rozbicie dzielnicowe były smutnym okresem w historii Polski. Skutki nieporozumienia między spadkobiercami Bolesława Krzywoustego, odczuwaliśmy przez kolejne stulecia. Nie mniej gdyby nie Rozbicie dzielnicowe prawdopodobnie nie powstałaby Rzeczpospolita Obojga Narodów. Ciężko stwierdzić jak wyglądałaby dzisiaj Polska gdyby nie testament Bolesława Krzywoustego i podział dzielnicowi Polski. Mimo, iż nie był to najlepszy okres dla Rzeczpospolitej, również i w czasach Rozbicia dzielnicowego mieliśmy dobrych władców i wspaniałe momenty. 

Bolesław V Wstydliwy

Bolesław Wstydliwy
Bolesław Wstydliwy urodził się 21 czerwca 1226 roku jako syn Leszka Białego i księżniczki ruskiej Grzymisławy. Półtora roku po narodzinach księcia Leszek Biały został zamordowany w Gąsawie.

Leszek II Czarny

Leszek Czarny - obraz Jana Matejko
Leszek Czarny był synem Kazimierza Kujawsko-Łęczyckiego i wnukiem Konrada Mazowieckiego. Jego matką była Konstancja, córka Henryka Pobożnego. Po śmierci Konstancji Kazimierz ożenił się po raz drugi.

Mieszko III Stary

Mieszko Stary - obraz Jana Matejko
W 1138 roku trzeci z synów Bolesława Krzywoustego – Mieszko dostał obszar Wielkopolski zachodniej z Poznaniem. Był oddanym wspólnikiem dla swojego starszego brata - Bolesława do momentu jego śmierc...

Leszek Biały

Leszek Biały - obraz Jana Matejko
Leszek Biały był synem Kazimierza Sprawiedliwego i Heleny, księżniczki znojemskiej. Na księcia krakowskiego wybrano go na wiecu w 1194 roku, mimo że miał wtedy nie więcej niż osiem lat.

Henryk I Brodaty

Henryk Brodaty - obraz Jana Matejko
Henryk Brodaty był synem księcia śląskiego Bolesława Wysokiego i Adelajdy z Sulzbachu. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych władców polskich z czasów rozbicia dzielnicowego.

Bolesław II Rogatka

Bolesław II Rogatka
Bolesław Rogatka był najstarszym synem Henryka Pobożnego i księżniczki czeskiej Anny. Urodził się między 1220 a 1225 rokiem. Pierwszą żoną Bolesława była hrabianka anhalcka Jadwiga, która urodziła mu...

Henryk IV Probus

Henryk IV Probus
Henryk Probus urodził się w 1257 albo 1258 roku. Był jedynym znanym synem księcia wrocławskiego Henryka III, syna Henryka Pobożnego, oraz Judyty, córki Konrada Mazowieckiego.

Przemysł II

Przemysł II Wielkopolski- obraz Jana Matejko
Przemysł II był synem Przemysła I oraz córki Henryka Pobożnego Elżbiety. Przemysł II przyszedł na świat już po śmierci swojego ojca, dlatego jego wychowaniem zajął się stryj, książę wielkopolski Bolesław...

Przemyślidzi

Wacław II z dynastii Przemyślidów - obraz Jana Matejko
Przemyślidzi to pierwsza dynastia czeska, która rozpoczęła swoje panowanie na przełomie VIII i IX wieku i rządziła do 1306 roku. Protoplastą rodu Przemyślidów był Przemysł, która założyła Pragę i władała...

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.