Skip to main content

Małe skanseny w Polsce

Mikroskanseny, które trzeba zobaczyć

Parki etnograficzne, zwane również skansenami przeżywają prawdziwe odrodzenie. Mimo, iż coraz trudniej znaleźć urządzenia gospodarcze z XIX wieku.

Budynki mieszkalne, gospodarcze czy użytku publicznego, parków etnograficznych przybywa. Na naszym portalu możecie znaleźć listę 16 makroskansenów wartych odwiedzenia, poniżej prezentujemy listę mikroskansenów, które trzeba zobaczyć. Są to muzea, umieszczone w dawnych budowlach a prezentujące narzędzia codziennego użytku, ubiór, ozdoby i dewocjonalia pochodzące z okresu rozbiorowego. Poniższa lista ułożona jest według alfabetycznej kolejności, miejscowości w których się znajdują.

{module Reklama - Czerwona Responsywna} 


Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach 

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach reprezentuję kulturę materialną ludności słowińskiej. Słowińcy to grupa etnograficzna, traktowana jako odłam ludności kaszubskiej, zamieszkująca tereny nad jeziorem Gardno i Łebsko.  W skład muzeum wchodzi kilka budynków mieszkalnych i gospodarczych, w których znajdują się wystawy tematyczne, dotyczące kultury Słowińców oraz ich codziennego życia. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach rozwijane jest jako Muzeum Wsi Rybackiej, to też znajdują się w nim  ekspozycje przedstawiające  przyrządy i narzędzia rybackie. Po II Wojnie Światowej wiele wsi słowińskich przestało istnieć a ludność rdzenną zastąpiła napływowa ludność z kresów.  Na szczęście ciężka praca przyjezdnych pozwoliła na utworzenie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

strona www: http://www.muzeumkluki.pl/


Skansen Kultury Jamneńskiej

Skansen Kultury Jamneńskiej przy Muzeum w Koszalinie został otwarty w 1982 roku, a w jego zbiorach znalazły się następujące kolekcje: zabytki kultury jamneńskiej, zabytki kultury pomorskiej, zabytki grup przesiedleńczych oraz wytwory współczesnego rękodzieła i sztuki ludowej.   Będąc w Skansenie Kultury Jamneńskiej warto skoncentrować swoją uwagę na pierwszych zbiorach, a więc pochodzących ze wsi Jamno i Łabusz. Mimo iż wsie zamieszkiwała ludność słowiańska, po II Wojnie światowej została ona wysiedlona do Niemiec. Dzięki staraniom ludności napływowej, udało się uratować, tą cząstkę polskiego folkloru i dziedzictwa materialnego, którą reprezentuję Skansen Kultury Jamneńskiej.

strona www: Brak


Muzeum Wsi Markowa

Muzeum Wsi Markowa jak łatwo się domyślić, położone jest we wsi Markowa na Podkarpaciu. Gromadzi eksponaty związane z kulturą ludową oraz architekturą tejże wsi. Dzięki dobrze zachowany i oryginalnym zbiorą Muzeum Wsi Markowa ma się czym pochwalić przed zwiedzającymi. W Muzeum Wsi Markowa, znajduje się  siedem w pełni wyposażonych obiektów z końca XIX i początku XX wieku. Są to między innymi: dwie chaty, stodoła z wozownią, spichlerz i wiatrak-koźlak Choć kultura wsi Markowej nie różni się diametralnie od kultury Podkarpacia,  warto udać się tam, aby dokładnie poznać tragiczną historię rodziny Ulmów, która w czasie II Wojny Światowej została rozstrzelana za pomoc żydom. 

strona www: http://www.skansen-markowa.pl/


Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu

Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu reprezentuję rybacką kulturę Kaszubów, zamieszkujących nad Jeziorem Żarnowieckim. To tam miała powstać Elektrownia Jądrowa Żarnowiec, otwarcie elektrowni nie doszło do skutku, plan jej budowy przyczynił się do powstania Zagrody, w której w chwili obecnej mieści się kilka budynków. Istotnym faktem jest to, że Zagroda Gburska jest skansenem in situ, co znaczy że została obiekty nie zostały przeniesione. Oprócz chaty gburskiej, obory wielofunkcyjnej i stodoły, w miejscowej Zagrodzie można znaleźć również piwnicę, wozownię chatę rybacką i remizę.  Z mniejszych obiektów w Zagrodzie znajdują się również gołębnik, pasieka, wędzarnia i piec chlebowy.

strona www: http://muzeumpuck.pl/oddzialy/zagroda-gburska-i-rybacka-w-nadolu/


Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie

Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie, położona jest w Centrum Pszczyny, na terenie Zabytkowego Parku Dworskiego, w niedalekim sąsiedztwie Muzeum ZamkowegoZagrody Żubrów. Zagroda Wsi Pszczyńskiej leży na niewielkiej  dwuhektarowej działce, na której zgromadzono czternaście obiektów z architektury pszczyńskiej. Większość obiektów pochodzi z początku XIX wieku, dodatkowo wyposażone są w sprzęty codziennego użytku, służących do pracy w warsztatach tkackich, rzemieślniczych czy stolarskich. W Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej nie mogło zabraknąć również uli i zawodowego pszczelarza, który opiekuję się mieszkającymi tam pszczołami i od którego można zakupić prawdziwy miód pszczyński.

strona www: http://www.skansen.pszczyna.pl/

{module Reklama - Czerwona Duża}


Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie

Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie prezentuję kulturę ludności miejscowej, która różni się od sąsiedniego Podhala czy pobliskiej Orawy. Sidzinianie już od założenia osady, przez króla byli ludźmi wolnymi, którzy płacili niewielką daninę i nie musieli odrabiać pańszczyzny. Pozwoliło im to na bogacenie się i poprawę jakości życia. Wartym wspomnienia jest to że w Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie mieści się najstarszy budynek mieszkalny pochodzący z 1809 roku. Oprócz niego są jeszcze dwa inne budynki mieszkalne z 1860 i z 1901 roku. Dodatkowo w Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie możemy zobaczyć piętrowy spichlerz i kuźnię. Z Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie mamy też niedaleko do innych regionalnych skansenów.

strona www:  http://skansen.bystra-sidzina.net/


Sieradzki Park Etnograficzny

Pomimo położenia pomiędzy wielkimi makroregionami Ziemia Sieradzka zachowała swoje odrębne tradycje i zwyczaje, widoczne jest to również w architekturze. Sieradzki Park Etnograficzny w swoich zbiorach gromadzi budowle z terenów Ziemi Sieradzkiej i Ziemi Łęczyckiej. Również wystawy znajdujące się w środku budynków pochodzą z tych terenów. Na uwagę zasługują znajdujące się w Sieradzkim Parku Etnograficznym, rzeźby autorstwa Szczepana Muchy, cenionego rzeźbiarza ludowego. W Sieradzkim Parku Etnograficznym znajdziemy budynek mieszkalny, oborę z wozownią, stodołę oraz drewniany spichlerz. Od 1996 roku w Sieradzkim Parku Etnograficznym odbyło się już ponad 1000 warsztatów z rękodzieła, pieśni i tańca. 

strona www: http://muzeum-sieradz.com.pl/


Park Etnograficzny nad Węgorapą

Park Etnograficzny nad Węgorapą  położony jest w okolicy węgorzewskiego portu, nieopodal przystani jachtowych.  Park Etnograficzny nad Węgorapą  w swoich zbiorach gromadzi architekturę mazur. W Parku Etnograficznym możemy obejrzeć też ekspozycje składające się z rzeźb i narzędzi służących do ich wykonywania. W budynku dworskim z pierwszej połowy XVIII wieku mieści się Muzeum Kultury Ludowej, które gromadzi historyczne eksponaty wykorzystywane w codziennym życiu.

strona www: http://www.muzeum-wegorzewo.pl/park/park.htm


Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu w swoich zbiorach gromadzi architekturę z takich regionów etnograficznych jak Kujawy, Kociewie, Kaszuby czy Bory Tucholskie. Najcenniejszym eksponatem Muzeum Etnograficznego w Toruniu jest zagroda rybacka z Kaszczorku, prezentująca architekturę ziemi chełmińskiej – jest to ekspozycja in situ. Oprócz chałupy w zagrodzie znajduje się również stodoła, obora i szopa. W zagrodzie znajdują się również przybory niezbędne do rybołówstwa. Możemy więc tu zobaczyć dwie barki, prom a także suszarnię sieci. Natomiast w Muzeum znajdującym się w centrum Torunia możemy obejrzeć cztery pełne zagrody, oraz kilkanaście obiektów małej architektury.

strona www: http://www.etnomuzeum.pl/


Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej jak sama nazwa wskazuje, został stworzony w celu ochrony kultury orawskiej.  Mimo iż Orawa jest niewielkim regionem etnograficznym, wypracowała charakterystyczne budownictwo drewniane tzw. orawskie chaty z wyżką.  W Orawskim Parku Etnograficznym prezentowane są zagrody oraz budynki przemysłu wiejskiego takie jak, tartak, folusz(warsztat przemysłowy, zajmujący się taką obróbką sukna) , kuźnia, olejarnia.  W budynkach mieszkalnych prezentowanych w Orawskim Parku Etnograficznym urządzane są  wystawy tematyczne, dotyczące prac codziennych ale i obrzędów z terenu Orawy.

strona www: http://www.orawa.eu/

{module Reklama - Czerwona Responsywna}