Skip to main content
Najpiękniejsze święta i obrzędy w Polsce

Prezentujemy listę dziesięciu świąt i obrzędów, związanych z polską tradycją i folklorem.

W naszej ocenie są to nie tylko najciekawsze, ale również obowiązkowe uroczystości, które należy zobaczyć. Poniższa lista jest subiektywną opinią twórców portalu, dlatego zachęcamy do przestawiania swoich propozycji w tym wątku na forum: TOP 10 - najpiękniejsze święta. W przygotowaniu pozostają jeszcze trzy listy TOP-10, lecz o innych tematykach. Dlatego w swoich propozycjach prosimy zawęzić się jedynie do zwyczajów, świąt i obrzędów.

 {module Reklama - Czerwona Responsywna}

 

Boże Ciało w Łowiczu

Najbardziej znana procesja Bożego Ciała na świecie. Co roku odwiedzają ją tysiące pielgrzymów, wiernych i ciekawskich turystów. W czasie procesji Bożego Ciała w Łowiczu, w centrum uwagi znajdują się mieszkańcy Łowicza, ubrani w łowickie stroje ludowe, tzw. „pasiaki”. Biorąc udział w tych uroczystościach, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej czci wobec św. Sakramentu.


 

Noc Świętojańska w Poznaniu

Noc Świętojańska wywodzi się ze słowiańskich tradycji pogańskich. Wcześniej nazywana była Nocą Kupały lub Sobótkami. Pod wpływem chrześcijaństwa, ludzie zmienili zwyczaje, lub nadali im ryt chrześcijański. Co roku w Poznaniu w nocy z 23/24 czerwca w niebo wypuszczane są tysiące lampionów. Widok zapiera dech w piersi, nie oddadzą tego, żadne filmy ani zdjęcia. Tam po prostu trzeba być.


Krakowskie Szopki Bożonarodzeniowe

Tradycje budowania pięknych i kolorowych szopek Bożonarodzeniowych, pochodzą jeszcze z XIX wieku. Konkurs na najpiękniejszą, krakowską szopkę Bożonarodzeniową , odbywa się co roku w pierwszy czwartek grudnia, na starym rynku w Krakowie. Udział w konkursie biorą twórcy z całej Polski. Gorąco polecamy obejrzenie tego rękodzieła ludowego na żywo.


 

Dywany Kwiatowe Spycimierzu

W Spycimierzu powstała bardzo interesująca forma rękodzieła obrzędowego. Mieszkańcy tej miejscowości co roku przed Bożym Ciałem usypują niezwykłe dywany kwiatowe, po których ma przejść procesja. Jak głosi legenda, pierwsze dywany zostały usypane na cześć Napoleona Bonaparte, cesarz jednak się nie zjawił. Od tamtej pory mieszkańcy dywany sypią dla Pana Boga. Rękodzieło piękne, niezwykłe i coraz bardziej znane.


Niedziela Palmowa w Łysych

Niedziela Palmowa nie zawsze wypada w ciepły dzień. Mimo to na tydzień przed Wielkanocą warto wybrać się na Kurpie do miejscowości Łyse, gdzie odbywa się konkurs na najpiękniejszą i największa Palmę Wielkanocą. Palmy są przepiękne a z roku na rok coraz wyższe. Niektóre robione są przez prawie cały rok, prace nad nimi zaczyna się już po Wielkanocy, poprzedniego roku.


{module Reklama - Czerwona Duża}

 

Lajkonik Krakowski

Po zwiedzeniu Spycimierza i Łowicza w dniu Bożego Ciała, na oktawę należy wybrać się do stołecznego miasta Kraków. Tam ujrzymy niezwykłego jeźdźca Lajkonika, który tak mocno zagłębił się w folklor krakowski, że stał się wizytówką tego miasta.


 

Truskawkobranie Kaszubskie

To największe w Polsce święto truskawki. Odbywa się ono Brodnicy Górnej. Co roku odwiedzają je dziesiątki tysięcy turystów. W roku 2013 kaszubskie truskawkobranie odbędzie się w dniach 23/24 czerwca (pokrywa się z Nocą Świętojańską w Poznaniu). Każdy kto lubi truskawki winien się tam udać.


 

Miodobranie Kurpiowskie

Początki imprezy sięgają roku 1973 i małego szkolnego placu w Myszyńcu. Dziś jest to impreza ogólnopolska, która gromadzi kilkanaście tysięcy turystów. Ci którzy lubią miód na pewno się tam odnajdą. Osobom uczulonym radzimy imprezy unikać – nie mniej, każdy kto kocha Polskę i folklor,powinien się udać do Myszyńca. Choćby w celach naukowych.


Chmielaki Krasnystaw

Było święto truskawki i miodu to należy zwiedzić święto chmielu. Oktoberfest to nie jest, ale przynajmniej własne święto. Co roku Krasnystaw odwiedza kilkanaście tysięcy osób w celu spróbowania najróżniejszych rodzajów piwa z całego świata.


 

11 listopada Poznań - rogaliki świętomarcińskie

Po raz drugi wybieramy się do Poznania. Tym razem w dzień odzyskania Niepodległości, po to aby spróbować niepowtarzalnych rogali Marcińskich. 11 listopada w Poznaniu to dzień jak co dzień – poza tym, że wisi więcej Polskich flag, a Poznaniacy tonami zjadają rogale. Zachęcam do odwiedzenia Poznania w tym dniu.

{module Reklama - Czerwona Responsywna}