3.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.88 (4 Votes)

Powoli polskie tradycje odżywają i wracając do łask Polaków. Zaczynamy się szczycić tym co ludowe i tradycyjne. Nie inaczej jest z festiwalami czy jarmarkami organizowanymi przez różne ośrodki kulturowe. Festiwali jest coraz więcej, jedne trwają kilka dni, inne kilka godzin. Korzystając z tego typu spędzania wolnego czasu, warto wiedzieć kiedy i gdzie się wybrać aby poczuć smak naszej rodzimej kultury. Redakcja serwisu PolskaTradycja.pl prezentuje listę 10 festiwali, które naszym zdaniem powinniście odwiedzić.

Jarmark Jagielloński

Jarmark Jagielloński odbywa się Lublinie i jest to największy jarmark o połączonym charakterze tradycji kupieckich i rodzimego folkloru. Co roku odbywa się w sierpniu - czas trwania jarmarku uzależniony jest od wielkości programu. Na odwiedzających Jarmark Jagielloński czeka wiele atrakcji między innymi, koncerty zespołów ludowych z Polski i zagranicy. Możliwość wzięcia udziały w warsztatach rękodzieła ludowego, tańców, śpiewu i muzyki ludowej. Ale to nie koniec możliwości jakie daje nam Jarmark Jagielloński - co roku można zakupić ręcznie robione dzieła ludowe, obejrzeć ludowe wystawy, czy skorzystać ze współczesnych metod zdobnictwa w stylu etno.


Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej jak sama nazwa wskazuje trwa około tygodnia (czasami dłużej) i odbywa się na przełomie lipca i sierpnia w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W 2013 roku odbył się już 50 jubileuszowy Tydzień Kultury Beskidzkiej, w ramach którego w każdej z miejscowości odbywają się Festiwale Folklor Góralskiego. Jeżeli planujecie odpoczynek w górach to warto wybrać się w Beskidy aby przekonać się jak różnorodny i ciekawy jest folklor góralski.


 

Dni Kultury Kaszubskiej

Dni Kultury Kaszubskiej odbywają się pod koniec lipca w miejscowości Kartuzy. Wybierając się nad może warto zahaczyć o ten festiwal. Na gości czekają nie tylko lokalne wyroby (znany jest haft kaszubski), ale również lokalne przysmaki, na które ciężko trafić w innych regionach Polski. Standardowo festiwal wzbogacony jest koncertami lokalnych Zespołów Pieśni i Tańca oraz Kapel Ludowych.


Wesele Kurpiowskie

 nie jest festynem, a jedynie obrzędem pokazywanym w ramach Światowego Zjazdu Kurpiów. Wesele odbywa się w 3 niedzielę czerwca i jest rekonstrukcją tego jak wyglądały dawniej Wesela Kurpiowskie. Jest to też największy tego typu obrzęd organizowany w Polsce. Co ciekawsze od kilku lat na Weselu Kurpiowskich, para młoda bierze prawdziwy ślub, co sprawiło że Wesele Kurpiowskie nie jest już reliktem przeszłości ale realnym obrzędem, na którym każdy z nas może być gościem.


 

Festiwal Kultury Kresowej

Festiwal Kultury Kresowej odbywa się co roku w Mrągowie, na początku sierpnia. Jest to jeden z nielicznych festiwali, który gromadzi Polonijne Zespoły Pieśni i Tańca zza naszej wschodniej granicy, również z Syberii. Mimo, że wstęp jest płatny warto udać się na festiwal, aby na własne oczy zobaczyć Polaków, którzy w Polsce nie mieszkają ale mają ją w sercach Dodatkową atrakcją Festiwalu Kultury Kresowej są rękodzieła polskich twórców ludowych zza wschodniej granicy.


 

Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Po raz drugi wyruszamy w Polskie góry, tym razem w połowie sierpnia udajemy się do Zakopanego, gdzie Góralskie Zespoły Pieśni i Tańca z różnych krajów rywalizują o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Festiwal trwa tydzień, oprócz prezentacji zespołów na turystów czekają otwarte pracownie góralskiego rękodzieła oraz ludowe muzea i galerie. Polskie góry co rok rozpieszczają miłośników tradycji i folkloru bowiem Festiwal Ziem Góralskim w Zakopanem nie jest ostatnim festiwalem góralskim na naszej liście.


Sabałowe Bajanie

Kolejny festiwal góralski, tym razem na początku sierpnia udajemy się do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie będziemy mieli okazję wysłuchać śpiewu i muzyki ludowej. Sabałowe Bajanie to konkurs dla Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Na gości czekają również inne atrakcje takie jak kiermasz ludowy, wystawy zbiorów ludowych czy warsztaty wełniarskie. Jak widać folklor góralski rządzi również w śród festynów.


 

Suwalski Jarmark Folkloru

Suwalski Jarmark Folkloru to dwudniowy festiwal, który pod koniec lipca odbywa się w Suwałkach. Festiwal poświęcony jest promocji tradycji ludowej Suwalszczyzny i Pogranicza. Suwalski Jarmark Folkloru oferuje zwiedzającym muzykę i tańce Suwalskie oraz lokalne produkty ludowe i przysmaki z tego regionu. Dodatkowo w drugim dniu można obejrzeć obrzędy rodzinne takie jak “Podsuwalski wieczór panieński”, czy obejrzeć litewskie tańce i posłuchać litewskiej muzyki.


Święto Dzieci Gór

Święto Dzieci Gór jest Międzynarodowym Festiwalem Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Festiwal organizowany jest pod koniec lipca w Nowym Sączu. Co roku na Festiwalu pojawiają się dzieci z różnych zakątków świata. Jest to dobry sposób na pokazanie naszym pociechom, że dzieci mogą być różne i mogą mówić w różnych językach. Gorąco polecamy Festiwal dla całych rodzin.


 

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny odbywa się na terenie kilku miast województwa śląskiego: Katowice, Częstochowa, Chorzów, Bytom, Istebna, Piekary Śląskie i Cieszyn. Na początku września przez 9 kolejnych dni Studenckie Zespoły Pieśni i Tańca, dają plenerowy pokazy swoich tradycyjnych tańców i muzyki. Jest to najbardziej rozciągnięty geograficznie festiwal, mimo to warto zawitać w tych dniach przynajmniej do jednego z miast organizatorów.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Małe skanseny w Polsce

Parki etnograficzne, zwane również skansenami przeżywają prawdziwe odrodzenie. Mimo, iż coraz trudniej znaleźć urządzenia gospodarcze z XIX wieku....

Duże skanseny w Polsce

Polska Tradycja to nie tylko przybory codziennego użytków, pyszne staropolskie jedzenie czy skoczna muzyka, to także budownictwo wiejskie.