Skip to main content

Festiwale folkowe warte zobaczenia

Festiwale folkowe warte zobaczenia

Powoli polskie tradycje odżywają i wracając do łask Polaków. Zaczynamy się szczycić tym co ludowe i tradycyjne. Nie inaczej jest z festiwalami czy jarmarkami organizowanymi przez różne ośrodki kulturowe. Festiwali jest coraz więcej, jedne trwają kilka dni, inne kilka godzin. Korzystając z tego typu spędzania wolnego czasu, warto wiedzieć kiedy i gdzie się wybrać aby poczuć smak naszej rodzimej kultury. Redakcja serwisu PolskaTradycja.pl prezentuje listę 10 festiwali, które naszym zdaniem powinniście odwiedzić.

{module Reklama - Czerwona Responsywna}

Jarmark Jagielloński

Jarmark Jagielloński odbywa się Lublinie i jest to największy jarmark o połączonym charakterze tradycji kupieckich i rodzimego folkloru. Co roku odbywa się w sierpniu - czas trwania jarmarku uzależniony jest od wielkości programu. Na odwiedzających Jarmark Jagielloński czeka wiele atrakcji między innymi, koncerty zespołów ludowych z Polski i zagranicy. Możliwość wzięcia udziały w warsztatach rękodzieła ludowego, tańców, śpiewu i muzyki ludowej. Ale to nie koniec możliwości jakie daje nam Jarmark Jagielloński - co roku można zakupić ręcznie robione dzieła ludowe, obejrzeć ludowe wystawy, czy skorzystać ze współczesnych metod zdobnictwa w stylu etno.


Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej jak sama nazwa wskazuje trwa około tygodnia (czasami dłużej) i odbywa się na przełomie lipca i sierpnia w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W 2013 roku odbył się już 50 jubileuszowy Tydzień Kultury Beskidzkiej, w ramach którego w każdej z miejscowości odbywają się Festiwale Folklor Góralskiego. Jeżeli planujecie odpoczynek w górach to warto wybrać się w Beskidy aby przekonać się jak różnorodny i ciekawy jest folklor góralski.


{module Reklama - Czerwona Duża}

 

Dni Kultury Kaszubskiej

Dni Kultury Kaszubskiej odbywają się pod koniec lipca w miejscowości Kartuzy. Wybierając się nad może warto zahaczyć o ten festiwal. Na gości czekają nie tylko lokalne wyroby (znany jest haft kaszubski), ale również lokalne przysmaki, na które ciężko trafić w innych regionach Polski. Standardowo festiwal wzbogacony jest koncertami lokalnych Zespołów Pieśni i Tańca oraz Kapel Ludowych.


Wesele Kurpiowskie

 nie jest festynem, a jedynie obrzędem pokazywanym w ramach Światowego Zjazdu Kurpiów. Wesele odbywa się w 3 niedzielę czerwca i jest rekonstrukcją tego jak wyglądały dawniej Wesela Kurpiowskie. Jest to też największy tego typu obrzęd organizowany w Polsce. Co ciekawsze od kilku lat na Weselu Kurpiowskich, para młoda bierze prawdziwy ślub, co sprawiło że Wesele Kurpiowskie nie jest już reliktem przeszłości ale realnym obrzędem, na którym każdy z nas może być gościem.


 

Festiwal Kultury Kresowej

Festiwal Kultury Kresowej odbywa się co roku w Mrągowie, na początku sierpnia. Jest to jeden z nielicznych festiwali, który gromadzi Polonijne Zespoły Pieśni i Tańca zza naszej wschodniej granicy, również z Syberii. Mimo, że wstęp jest płatny warto udać się na festiwal, aby na własne oczy zobaczyć Polaków, którzy w Polsce nie mieszkają ale mają ją w sercach Dodatkową atrakcją Festiwalu Kultury Kresowej są rękodzieła polskich twórców ludowych zza wschodniej granicy.


 

Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Po raz drugi wyruszamy w Polskie góry, tym razem w połowie sierpnia udajemy się do Zakopanego, gdzie Góralskie Zespoły Pieśni i Tańca z różnych krajów rywalizują o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Festiwal trwa tydzień, oprócz prezentacji zespołów na turystów czekają otwarte pracownie góralskiego rękodzieła oraz ludowe muzea i galerie. Polskie góry co rok rozpieszczają miłośników tradycji i folkloru bowiem Festiwal Ziem Góralskim w Zakopanem nie jest ostatnim festiwalem góralskim na naszej liście.


Sabałowe Bajanie

Kolejny festiwal góralski, tym razem na początku sierpnia udajemy się do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie będziemy mieli okazję wysłuchać śpiewu i muzyki ludowej. Sabałowe Bajanie to konkurs dla Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Na gości czekają również inne atrakcje takie jak kiermasz ludowy, wystawy zbiorów ludowych czy warsztaty wełniarskie. Jak widać folklor góralski rządzi również w śród festynów.


 

Suwalski Jarmark Folkloru

Suwalski Jarmark Folkloru to dwudniowy festiwal, który pod koniec lipca odbywa się w Suwałkach. Festiwal poświęcony jest promocji tradycji ludowej Suwalszczyzny i Pogranicza. Suwalski Jarmark Folkloru oferuje zwiedzającym muzykę i tańce Suwalskie oraz lokalne produkty ludowe i przysmaki z tego regionu. Dodatkowo w drugim dniu można obejrzeć obrzędy rodzinne takie jak “Podsuwalski wieczór panieński”, czy obejrzeć litewskie tańce i posłuchać litewskiej muzyki.


Święto Dzieci Gór

Święto Dzieci Gór jest Międzynarodowym Festiwalem Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Festiwal organizowany jest pod koniec lipca w Nowym Sączu. Co roku na Festiwalu pojawiają się dzieci z różnych zakątków świata. Jest to dobry sposób na pokazanie naszym pociechom, że dzieci mogą być różne i mogą mówić w różnych językach. Gorąco polecamy Festiwal dla całych rodzin.


 

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny odbywa się na terenie kilku miast województwa śląskiego: Katowice, Częstochowa, Chorzów, Bytom, Istebna, Piekary Śląskie i Cieszyn. Na początku września przez 9 kolejnych dni Studenckie Zespoły Pieśni i Tańca, dają plenerowy pokazy swoich tradycyjnych tańców i muzyki. Jest to najbardziej rozciągnięty geograficznie festiwal, mimo to warto zawitać w tych dniach przynajmniej do jednego z miast organizatorów.

{module Reklama - Czerwona Responsywna}