Królowie elekcyjni 1572-1795
Rzeczpospolita Obojga Narodów była pierwszym demokratycznym krajem w historii nowożytnej. Kiedy zmarł ostatni z Jagiellonów - Zygmunt August. Na czele połączonych państw stanęli królowie elekcyjni. Przez kolejne dwieście lat szlachta decydowała o wyborze króla na tron Rzeczpospolitej.  Wśród królów elekcyjnych, mieliśmy władców wybitnych, którzy pozytywnie zapisali się w kartach historii, jak choćby Stefan Batory, Zygmunt III Waza czy Jan III Sobieski, oraz takich o których wolelibyśmy nie pamiętać. Okres panowania królów elekcyjnych to też wielkie wydarzenia jak: zdobycie Kremla i Hołd Ruski czy zwycięska Bitwa pod Wiedniem

Henryk Walezy

Henryk Walezy - obraz Jana Matejko
Henryk Walezy był czwartym synem króla Francji Henryka II i Katarzyny Medycejskiej. Przyszedł na świat 19 września 1551 roku. Na chrzcie przyszły król Polski otrzymał imiona Aleksander Edward.

Zygmunt III Waza

Zygmunt Waza
Zygmunt III Waza przyszedł na świat 20 czerwca 1566 roku. Zygmunt urodził się w czasach, gdy jego rodzice – książę szwedzki Jan i córka Zygmunta I Starego Katarzyna Jagiellonka – byli uwięzieni przez...

Jan Kazimierz

Jan Kazimierz
Jan Kazimierz urodził się 22 marca 1609 roku. Młodość przyszłego króla była dość burzliwa. Jan Kazimierz, w stopniu pułkownika wojsk cesarskich, wziął udział w wojnie trzydziestoletniej.

Jan III Sobieski

Jan III Sobieski
Jan III Sobieski urodził się w 1629 roku. Królem Polski został w 1674 roku. Był synem kasztelana krakowskiego Jakuba Sobieskiego i Teofilii Daniłowiczówny, wojewodzianki ruskiej i wnuczki hetmana Stanisława...

August II Mocny

August II Mocny
August II Mocny był władcą z dynastii Wettinów. W 1694 roku został elektorem saskim jako Fryderyk August I, królem polskim był najpierw w latach 1697-1706, a potem znowu od roku 1709.

August III Sas

August III Sas
August III Sas urodził się 7 października 1696 roku w Dreźnie. Na polskim tronie zasiadł nie do końca w zgodzie z prawem. Gdy w 1733 roku zmarł August II, szlachta polska wybrała na nowego króla Stanisława...

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.