Skip to main content

Gdyby Pan nam nie dał chleba - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń Gdyby Pan nam nie dał chleba należy do pieśni o charakterze eucharystycznym. Jej autorem jest ksiądz Lech Gralak, twórca zespołu Oratorium, działającego od 1975 roku. Gdyby Pan nam nie dał chleba znalazła się na płycie „Panie przyjdź” z 1997 roku.

Ksiądz Lech Gralak stworzył utwór streszczający nam jak żałosny byłby nasz los gdyby Jezus nie dokonał dzieła Zbawienia. Autor przypomina, że bez Miłości Bożej jedynie co nas czeka to kompletne spustoszenie duszy. Kwintesencją pieśni jest wspomnienie Męki Pańskiej oraz Zmartwychwstania i ich konsekwencji dla ludzkich dusz. W refrenie wyrażona jest prośba o opiekę Zbawiciela oraz obietnica odrzucenia dóbr ziemskiego świata.

Autor pieśni Gdyby Pan nam nie dał chleba ma za sobą życiorys pełen służby Bogu i ludziom. Nie dość, że stworzył religijny zespół muzyczny, skomponował wiele pieśni, ale dzieło swoje tworzył w niesprzyjających Kościołowi czasach reżimu PRL-owskiego. Inwigilowany przez wielu tajnych współpracowników z powodu niesprzyjających ówczesnej władzy wypowiedzi. Co więcej Lech Gralak był inicjatorem pieszych pielgrzymek diecezji radomskiej na Jasną Górę. Z tego powodu musiał znosić wiele szykan ze strony władzy. Cały ruch pielgrzymkowy oraz wszelkie prześladowania ze strony służb bezpieczeństwa opisał w książce „Kryptonim Pątnicy. Służba Bezpieczeństwa wobec pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w latach 1976–1988”. Współautorem książki jest ks. Piotr Tylec.

obraz: Alfons Karpiński - Pielgrzymi

Gdyby Pan nam nie dał chleba - tekst

1. Gdyby Pan nam nie dał Chleba na życia trud,
Gdyby Pan nie przyszedł z nieba, nie wziął za Swój lud.
Gdyby Pan nas nie ukochał, byłoby nam źle,
W duszy pustka by nastała, o tym każdy wie.

Ref.: Jezu, przygarnij mnie w ramiona Swe.
Napełniaj ciągle Swym pokojem i pokrzepiaj mnie,
O Jezu, Jezu chcę przy Tobie być.
Niech wszystko, co mi Cię przysłania już nie znaczy nic.

2. Gdyby Pan nie przyjął krzyża i nie dźwigał go,
Gdyby Pan na nim nie cierpiał, nie zwyciężył zło,
Gdyby Pan na nim nie umarł, nie mógłbyś z Panem być,
Gdyby Pan też nie zmartwychwstał, nie mógłbyś wiecznie żyć.

Ref.: Jezu przygarnij mnie...

PODOBNE PIEŚNI RELIGIJNE