Stroje Mazowieckie, Stroje Podlaskie, Stroje Łęczyckie
Stroje ludowe z Mazowsza i Podlasia mają wspólne cechy, charakterystyczne dla dawnej Kongresówki. Na Mazowszu możemy wyróżnić kilka odmian strojów ludowych są to między innymi: stroje kurpiowskie, strój płocki, strój łowicki a także strój szlachecki do którego tak chętnie powracają Zespoły Pieśni i Tańca. W poczet Mazowsza włączyliśmy również ziemię łęczycką, na terenie której znajduje się kilka odmian strojów ludowych.
 

Strój Podlaski

W męskim stroju podlaskim za nakrycie głowy służył kapelusz z żytniej słomy. Zimą zakładano cieplejsze maciejówki oraz rogatywki. Kapelusze mężczyzna najczęściej robił własnoręcznie. Rondo kapelusza...

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.