Muzykę Białego Krzyża skomponował Krzysztof Klenczon – gitarzysta Czerwonych Gitar. W 1968 roku piosenka zawierająca akcenty partyzanckie została dopuszczona przez PRL-owską cenzurę do głównego nurtu kultury. Rok od skomponowania utwór wygrał konkurs piosenki w Opolu. Muzyk wspomina, iż piosenka upamiętnia towarzyszy jego ojca Czesława Klenczona, który był członkiem Armii Krajowej. Został aresztowany przez UB w 1945 roku, a po ucieczce ukrywał się przez 11 lat.
Janusz Kondratowicz – autor tekstu – czerpał inspirację napotykając w zakopiańskim lesie biały krzyż, który oznaczał partyzanckie lub bezimienne groby. Utwór mówi wprost o poległych podczas walk, nie zdradzając o kogo chodzi. Tekst dzięki temu pomógł uniknąć cenzury oraz posiada uniwersalny charakter.
Biały Krzyż przez lata był wykonywany również przez innych polskich artystów podczas różnych wydarzeń oraz festiwali.
obraz: Ludomir Benedyktowicz, "Nad mogiłą powstańca"
1. Gdy zapłonął nagle świat,
Bezdrożami szli
Przez śpiący las.
Równym rytmem młodych serc
Niespokojne dni
Odmierzał czas.
Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma.
2. Gdzieś pozostał ognisk dym,
Dróg przebytych kurz,
Cień siwej mgły...
Tylko w polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi...
Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma.
3. Żegnał ich wieczorny mrok,
Gdy ruszali w bój,
Gdy cichła pieśń.
Szli, by walczyć o twój dom
Wśród zielonych pól -
O nowy dzień.
Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma.
4. Bo nie wszystkim pomógł los
Wrócić z leśnych dróg,
Gdy kwitły bzy.
W szczerym polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi
W szczerym polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi...
lalalalalalalalala x4
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.