Kolęda Ach ubogi żłobie, została napisana w drugiej połowie XVIII wieku. Kolęda Ach ubogi żłobie pojawia się w kilku rękopisach zakonnych z końca XVIII wieku. Autor kolędy Ach ubogi żłobie jest nieznany.
Od końca XIX wieku kolęda Ach ubogi żłobie śpiewana jest na melodię skomponowaną przez Piotra Studzińskiego. Obecnie kolęda Ach ubogi żłobie śpiewana jest podczas jasełek i koncertów bożonarodzeniowych. Utwór od czasów swojego powstania znalazł się w wielu śpiewnikach, mimo iż nie zachowują one treści oryginalnych, to pierwsza zwrotka nie uległa zmianie od początku powstania kolędy Ach ubogi żłobie.
1. Ach ubogi żłobie,
Cóż ja widzę w tobie?
Droższy widok niż ma niebo,
W maleńkiej osobie.
2. Zbawicielu drogi,
Jakżeś to ubogi,
Opuściłeś śliczne niebo,
Obrałeś barłogi
3. Czyżeś nie mógł Sobie,
W największej ozdobie,
Obrać pałacu drogiego,
Nie w tym leżeć żłobie?
4. Gdy na świat przybywasz,
Grzechy z niego zmywasz,
A na zmycie tej sprośności,
Gorzkie łzy wylewasz.
5. Któż tu nie struchleje,
wszystek nie zdrętwieje
któż Cię widząc płaczącego,
łzą się nie zaleje.
6. Na twarz upadamy,
czołem uderzamy,
witając Cię w tej stajence
między bydlętami.
7. Zmiłuj się nad nami,
obmyj z grzechów łzami,
przyjmij serca te skruszone,
które Ci składamy.
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.