Wiosna to czas, kiedy świat budzi się do życia. Najpoważniejszym świętem w okresie wiosennym jest Wielkanoc. Czas kiedy Bóg poświęcił swego Syna, na zbawienie świata. Post poprzedzający Wielkanoc, to okres rozważań i modlitwy. Wielki Tydzień, który rozpoczyna się tuż przed Wielkanocą, to moment oczekiwania na „ponowne” Zbawienie. Natomiast sama Wielkanoc to czas radości i zabawy, kończymy okres smutku, radując się ze Zmartwychwstania. Kolejnym świętem w okresie wiosennym jest Boże Ciało, które w Polsce przyjęło przepiękny i nabożny charakter.
 

 

Boże Ciało

Boże Ciało czyli kościelne święto Eucharystii, zostało ustanowione w Belgii w 1246 roku. W 1264 Papież Urban IV, wprowadził je do kalendarza liturgicznego. Do Polski święto Bożego Ciała dotarło w 1320 roku, wtedy po raz pierwszy liturgia Bożego Ciała została odprawiona w Krakowie, przez biskupa Nankera. Procesje Bożego Ciała zostały wprowadzone 200 lat później, Polska jest jedynym krajem, gdzie w każdej parafii odbywają się procesje od XV wieku, aż po dzień dzisiejszy. Procesje po wyjściu z kościoła udają się do czterech oddalonych od siebie ołtarzy, przy każdym z ołtarzy czytana jest, lub śpiewana, Ewangelia jednego z czterech Ewangelistów.

 

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jak podaje Pismo Święte, Jezus przybył do Jerozolimy w towarzystwie swoich uczniów i był witany przez tłumy mieszkańców, którzy uznali go za Syna Dawidowego. Jezus przejechał przez Jerozolimę na osiołku, a ludzie rzucali mu pod nogi gałązki palmowe i oliwne. Na pamiątkę tego wydarzenia w Niedzielę Palmową urządzane są bardzo uroczyste procesje kościelne. Procesje w  Niedzielę Palmową odbywały się już w IV wieku w Jerozolimie.