Ziemia Lubelska i Podkarpacie mogą pochwalić się szerokim wyborem strojów ludowych. Tylko na samej Lubelszczyźnie wyodrębniono aż 28 odmian strojów ludowych, między innymi strój krzczonowski, zwany lubelskim, strój biłgorajski, strój łucki czy strój hrubieszowski. Również na Podkarpaciu można wyodrębnić kilka odmian strojów ludowych są to między innymi strój rzeszowski, stroje Lasowiaków czy strój haczowski. Ziemia Lubelska i Podkarpacie są dowodem że nawet jednolite społeczeństwo jakim są Polacy może być wielokulturowe, bez zatracenia swojej tożsamości narodowej. Wystarczy spojrzeć na ten rozbudowy folklor ludowy.
 

 

Strój Biłgorajski

Strój biłgorajski był wykonywany niemal w całości z surowców, które można było uzyskać samemu lub kupić u wiejskich wytwórców. Bardziej kosztowne detale stroju, na przykład prawdziwe korale, były oznaką zamożności gospodarzy i traktowano je jako lokatę kapitału. W dni świąteczne mężczyźni nosili na głowie gamerki– był to rodzaj czapki noszonej do sukmany przez cały rok.

 

Strój Krzczonowski

W stroju krzczonowskim mężczyźni najczęściej zakładali na głowę słomiane kapelusze. Tego typu okrycia głowy nosiło się praktycznie o każdej porze roku. Kapelusze wyplatało się z niedojrzałej słomy żytniej. Kapelusz miał wysoką na siedem centymetrów główkę i równie szerokie rondo, bez wywijanego ronda.

 

Strój Rzeszowski

Mężczyźni nosili latem słomiane kapelusze, wykonane z żytniej plecionki. Główka kapelusza była miękka, niska i okrągła, denko było płaskie, kania szeroka i lekko podwinięta z tyłu. W dni świąteczne nosiło się czarne, makowe kapelusze. Ich główki były ozdabiane kolorowymi sznurkami albo szeroką taśmą z aksamitu. Końce sznurków opadały na rondo kapelusza, a tasiemkę ozdabiano dodatkowo błyszczącymi ozdobami i pawimi piórami. 

 

Strój z Tomaszowa i Hrubieszowa

Tradycyjny strój ludowy tamtejszej ludności największą popularnością cieszył się na początku XX wieku. Po tym okresie zakładano go coraz rzadziej i mniej chętnie. W użytku był jeszcze przed drugą wojną światową, wtedy niektóre z jego elementów, głównie koszule noszone były nadal powszechnie.