W kategorii Top 10 znajdują się listy najważniejszych, najpiękniejszych i najwspanialszych, świąt, festiwali i zabytków polskiej kultury i tradycjiListy Top 10 powstały z myślą o ludziach, którzy pragną bliżej poznać Polskę i jej niezwykłą kulturę ludową. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi listami Top 10 a następnie do odwiedzenia miejsc z nimi związanych. Jest to jeden z wielu sposobów aby lepiej poznać polski folklor i tradycję.

 

Mikroskanseny, które trzeba zobaczyć

Parki etnograficzne, zwane również skansenami przeżywają prawdziwe odrodzenie. Mimo, iż coraz trudniej znaleźć urządzenia gospodarcze z XIX wieku, czy budynki mieszkalne, gospodarcze czy użytku publicznego, parków etnograficznych przybywa. Na naszym portalu możecie znaleźć listę 16 makroskansenów wartych odwiedzenia, poniżej prezentujemy listę mikroskansenów, które trzeba zobaczyć. Są to muzea, umieszczone w dawnych budowlach a prezentujące narzędzia codziennego użytku, ubiór, ozdoby i dewocjonalia pochodzące z okresu rozbiorowego. Poniższa lista ułożona jest według alfabetycznej kolejności, miejscowości w których się znajdują.

 

Makroskanseny, które należy odwiedzić

Polska Tradycja to nie tylko przybory codziennego użytków, pyszne staropolskie jedzenie czy skoczna muzyka. To także budownictwo wiejskie, które po dzień dzisiejszy możemy oglądać w specjalnie urządzonych do tego skansenach. Skansenów (Parki Etnograficzne) w Polsce jest cała masa, a z roku na rok ich przybywa. Dzięki ciężkiej pracy miłośników kultury, mam możliwość na własne oczy zobaczyć jak wyglądało życie na wsi w poszczególnych regionach etnograficznych. Ze względu na różnorodność kultur, oraz ilość dostępnych skansenów. Wyodrębniliśmy aż 33 Parki Etnograficzne, które miłośnik polskiej kultury powinien zobaczyć.

 

Festiwale folkowe warte zobaczenia

Powoli polskie tradycje odżywają i wracając do łask Polaków. Zaczynamy się szczycić tym co ludowe i tradycyjne. Nie inaczej jest z festiwalami czy jarmarkami organizowanymi przez różne ośrodki kulturowe. Festiwali jest coraz więcej, jedne trwają kilka dni, inne kilka godzin. Korzystając z tego typu spędzania wolnego czasu, warto wiedzieć kiedy i gdzie się wybrać aby poczuć smak naszej rodzimej kultury. Redakcja serwisu PolskaTradycja.pl prezentuje listę 10 festiwali, które naszym zdaniem powinniście odwiedzić.

 

Najpiękniejsze święta w Polsce

Prezentujemy listę dziesięciu świąt i obrzędów, związanych z polską tradycją i folklorem, które w naszej ocenie są nie tylko najciekawsze, ale również obowiązkowe. Poniższa lista jest subiektywną opinią twórców portalu, dlatego zachęcamy do przestawiania swoich propozycji w tym wątku na forum: TOP 10 - najpiękniejsze święta. W przygotowaniu pozostają jeszcze trzy listy TOP-10, lecz o innych tematykach. Dlatego w swoich propozycjach prosimy zawęzić się jedynie do zwyczajów, świąt i obrzędów.