Zima to okres, kiedy świat zapada w sen. Zwierzęta i rośliny odpoczywają, przygotowując się do kolejnego roku. Również dla ludzi zima była momentem odpoczynku i wytchnienia od prac polowych. Tak jak w naturze ziemia odpoczywa i przygotowuje się na kolejny rok, tak w życiu duchowym jest to przygotowanie do narodzin Zbawiciela. W zimę bowiem, obchodzimy święta Bożego Narodzenia, które są bardzo ważnymi świętami w tradycji chrześcijańskiej. Zima to również okres zabawy sylwestrowej i karnawału, przygotowującego nas do okresu Postu.
 

 

Boże Narodzenie - prezenty i kolędy

Trudno sobie wyobrazić wieczerzę wigilijną bez kolorowych prezentów schowanych pod choinką. Jednak tradycja ta jest bardzo młoda i tak naprawdę dopiero w ubiegłym wieku wręczanie sobie podarków z okazji Bożego Narodzenia stało się powszechnym zwyczajem. Prawdopodobnie do Polski zwyczaj prezentów wigilijnych przywędrował – tak jak choinka – z Niemiec.

 

Boże Narodzenie - stół wigilijny

Zachowanie domowników przy stole wigilijnym od zawsze było wyrazem troski o urodzaj, obfitą wegetację roślin i powodzenie w pracach gospodarza. Po skonsumowaniu uroczystej wieczerzy ze słomy wydobytej ze snopków skręcano powrósełka i związywano je wokół drzew owocowych w sadzie, aby owoce dobrze obrodziły.Poza tym rzucano pod sufit pasmami słomy. Zwyczaj ten nazywany był „ciskaniem kop”. Dzięki niemu w nadchodzącym roku zboże miało być wysokie i kłośne. Siano spod obrusu po wieczerzy Wigilijnej, albo zaraz po świętach dodawano do paszy krowom i koniom, aby dobrze się hodowały.

 

Boże Narodzenie - wierzenia

Wyjątkowość dnia i nocy wigilijnej znalazła swoje udokumentowanie w powszechnie znanych wierzeniach, które przetrwały w tradycji ludowej. Stąd wzięła się wiara, że w Wigilię o północy, kiedy na świat przychodzi Chrystus i jednocześnie następuje przesilenie zimowe, w przyrodzie świata następują cuda. Kwiaty na chwilę otwierają pąki pod śniegiem, kwitnie także czarodziejski kwiat paproci (drugi raz ma to miejsce w noc św. Jana, czyli w letnim przesileniu), woda w studniach oraz strumieniach nabywa właściwości leczniczych i potrafi przeistoczyć się w miód, bądź w płynne metale – złoto i srebro.

 

Boże Narodzenie - zwyczaje wieczerzy

Od wieków, na terenach Polski punktem kulminacyjnym dnia Wigilii oraz całego Bożonarodzeniowego okresu jest uroczysta wieczerza. Czasem określana jest wilią, bądź wigilią (jak cały ten dzień), pośnikiem, postnikiem, obiadem, lub Bożym obiadem. Na krańcach Wschodnich funkcjonuje jako „kutia”, gdyż tam główna potrawa nosi właśnie tę nazwę. Obyczaj głosi, aby do stołu zasiąść w momencie pojawienia się pierwszej gwiazdy, która jest symbolem gwiazdy betlejemskiej. Jak mówi Pismo Święte, ta rozbłysnęła nad stajenką, gdy narodził się Zbawiciel.

 

Wigilia, Pasterka, Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to czas w którym na świat przychodzi Bóg w postaci dzieciątka Jezus. Wigilia tego dnia to cudowne i piękne święto, które zaskakuje nas niezapomnianymi przeżyciami w gronie rodziny i znajomych. W całej Polsce niezależnie od regionu, praktycznie w każdej miejscowości znajdzie się dom, w którym  obchodzona jest Wigilia Narodzenia Pańskiego