Pieśń wojskowa Ej, dziewczyno została napisana prawdopodobnie w roku 1918 w ostatnich miesiącach I Wojny Światowej. Autorem tekstu jest Kornel Makuszyński, a melodię pieśni Ej, dziewczyno skomponował Stanisław Niewiadomski. Pieśń wojskowa Ej, dziewczyno bardzo szybko została podchwycona nie tylko przez polskich żołnierzy, ale także przez cywilów. Pieśń Ej, dziewczyno w porównaniu do innych pieśni wojskowych jest stosunkowo krótka, co też czyni ją łatwą do zapamiętania w całości. Skoczna melodia zupełnie odmienna od smutnych melodii innych pieśni wojskowych - powstałych głównie w okresie II Wojny Światowej zapewniła jej dodatkową popularność. Pieśń znana jest także pod tytułem Maki lub Przekorna dziewczyna.
1. Ej, dziewczyno, ej, niebogo,
Jakieś wojsko pędzi drogą,
Skryj się za ściany, skryj się za ściany,
Skryj się, skryj! Skryj się, skryj!
Ja myślałam, że to maki,
Że ogniste lecą ptaki,
A to ułani, ułani, ułani,
A to ułani, ułani, ułani!
2. Strzeż się tego, co na przedzie,
Tam, na karym koniu jedzie,
Oficyjera, oficyjera,
Strzeż się, strzeż, strzeż się, strzeż!
Jeśli mu się wydam miła,
To nie będę się broniła,
Niech mnie zabiera, zabiera, zabiera!
Niech mnie zabiera, zabiera, zabiera!
3. Serce weźmie i pobiegnie,
Potem w krwawym polu legnie,
Zostaniesz wdową, zostaniesz wdową,
Strzeż się, strzeż!
Łez ja po nim nie uronię,
Jego serce mym zasłonię,
Bóg go zachowa, zachowa, zachowa.
Bóg go zachowa, zachowa, zachowa.
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.