5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

W 1956 roku w Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli został założony Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy”. Zespół powstał z połączenia trzech samodzielnych grup artystycznych. Pierwszą grupą była założony i prowadzony przez Lesława Rzucidło, Folklorystyczny Zespół Taneczny. Grupę wokalną prowadził Marian Bienisa a za akompaniament odpowiadał Marian Pysznik.

Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy”

Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy”

Adres: ZPiT „Lasowiacy”
Komisji.Edukacji.Narodowej 9/2
37-450 Stalowa.Wola
tel. (015) 844 24 70

Strona www: Zespoł Pieśni i Tańca LASOWIACY

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Muzykami grupy instrumentalnej zostali członkowie Zakładowej Orkiestry Dętej.  Pierwszy wspólny występ zespołu odbył się w dniu 30.04.1956 roku Zakładowym Domu Kultury.

W roku 2000 z inicjatywy Marka Zaremby kierownika artystycznego, wychowanka Ignacego Wachowiaka powołano do życia Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy", którego patronem stał się wybitny, znany na całym świecie choreograf zespołu "Lasowiacy" Ignacy Wachowiak. W roku 2004 Stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego, którego celem jest wspieranie ZPiT "Lasowiacy" i "Mali Lasowiacy" działający przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Współzałożycielami i członkami Stowarzyszenia są byli członkowie Zespołu, długoletni tancerze, chórzyści i muzycy.

Nazwa Zespołu „Lasowiacy" wiąże się z mało znanym regionem etnograficznym, zamieszkiwanym przez puszczańskich chłopów, zwanych od słowa las - „Lasowiakami", obejmującym tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Reklama

 

 

Reklama