Skip to main content

Święta i Tradycje

W Polsce wszystkie święta i obrzędy mają charakter rodzinny, głęboko zakorzenione więzy rodzinne, są elementem naszej tradycji. Ciężko sobie wyobrazić aby Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, obchodzone były z dala od rodziny. Wielu obcokrajowców przebywających w Polsce w okresie jesiennym zachwycona jest, rodzinnym i duchowym przeżywaniem Święta Zmarłych.  Przepiękną tradycją są również uroczystości rodzinne, takie jak chrzciny, komunieimprezy urodzinowe czy śluby i wesela. Osobliwą uroczystością rodzinną są Imieniny, które poza Polską obchodzą są jeszcze w kilku innych krajach. Te jakże huczne uroczystości, powoli odchodzą w zapomniane. Spowodowane jest to tworzeniem sztucznej kultury światowej i rozluźnieniem relacji rodzinnych, z których Polska w świecie słynie.

 {module Reklama - Czerwona Responsywna}

Adwent - czas oczekiwania

Adwent - czas oczekiwania
W czasach współczesnych w Kościele adwent zaczyna się około 25 listopada, w pierwszą niedzielę adwentu. Koniec okresu adwentowego przypada na Wigilię Bożego Narodzenia – 24 grudnia.

Dzień Świętego Marcina

Dzień Świętego Marcina
Dzień świętego Marcina obchodzony jest 11 listopada. Święty Marcin był pobożnym rycerzem z Kapadocji, znanym z wielu dobrych uczynków. 

Święta Pamięci Zmarłych

Święta Pamięci Zmarłych
W 835 roku papież Jan XI ustanowił uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) ku czci zmarłych świętych. Święto to dotyczyły zarówno świętych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze, jak i świętych...

Święty Mikołaj i mikołajki

Święty Mikołaj Biskup
Po osobie świętego Mikołaja pozostało bardzo niewiele, nie wiadomo więc dokładnie, jak wyglądało jego życie. Najprawdopodobniej Mikołaj urodził się w bardzo bogatej i pobożnej rodzinie, w mieście Patara...

Boże Ciało

Boże Ciało w Łowiczu
Boże Ciało czyli kościelne święto Eucharystii, zostało ustanowione w Belgii w 1246 roku. W 1264 Papież Urban IV, wprowadził je do kalendarza liturgicznego.

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa w Łysych
Niedziela Palmowa jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jak podaje Pismo Święte, Jezus przybył do Jerozolimy razem z apostołami.

Zielone Świątki

Zielone Świątki
Kościelne obchody Zielonych Świątek były doskonałą okazją do świętowania z okazji nadejścia wiosny.

Noc Świętojańska

Noc Świętojańska - czyli powitanie lata
Radość jaka płynie z nastania lata od zawsze była mocno okazywana. Dawniej początek lata był okazją do wielkiego świętowania. Wyrazem tego były obchody świętojańskie, w których ludzie z uśmiechem na...

Ścinanie Kani

Ścinanie Kani
W Noc Świętojańską popularnym zwyczajem, w niektórych regionach Polski był zwyczaj ścinania kani.

Święto Matki Boskiej Jagodnej

Święto Matki Boskiej Jagodnej
Od XIII wieku, dnia 2 lipca obchodzone było święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Boże Narodzenie - prezenty i kolędy

Boże Narodzenie - prezenty i wspólne kolędowanie
Trudno sobie wyobrazić wieczerzę wigilijną bez kolorowych prezentów schowanych pod choinką. Jednak tradycja ta jest bardzo młoda.

Boże Narodzenie - stół wigilijny

Boże Narodzenie - stół wigilijny
Zachowanie domowników przy stole wigilijnym od zawsze było wyrazem troski o urodzaj, obfitą wegetację roślin i powodzenie w pracach gospodarza.

Boże Narodzenie - wierzenia

Boże Narodzenie - Wierzenia
Wyjątkowość dnia i nocy wigilijnej znalazła swoje udokumentowanie w powszechnie znanych wierzeniach, które przetrwały w tradycji ludowej.

Boże Narodzenie - zwyczaje wieczerzy

Boże Narodzenie - zwyczaje wieczerzy
Od wieków, na terenach Polski punktem kulminacyjnym dnia Wigilii oraz całego Bożonarodzeniowego okresu jest uroczysta wieczerza.

Boże Narodzenie, Wigilia, Pasterka

Boże Narodzenie - Wigilia
BOŻE NARODZENIE, WIGILIA, PASTERKA W POLSKIEJ TRADYCJI Boże Narodzenie to czas w którym na świat przychodzi Bóg w postaci dzieciątka Jezus. Wigilia tego dnia to cudowne i piękne święto, które zaskakuje...