4.94845360825 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (97 Votes)

Pieśń żołnierska Walcząca Warszawa, znana jest również jako Marsz Śródmieścia. Pieśń Walcząca Warszawa została napisana 4 sierpnia 1944 na początku Powstania Warszawskiego. Autorami pieśni Walcząca Warszawa byli Zbigniew Krukowski i Eugeniusz Żytomirski, żołnierze AK walczący w Śródmieściu. Kompozytorem melodii do pieśni Walcząca Warszawa był Zbigniew Krukowski. Pieśń żołnierska Walcząca Warszawa po raz pierwszy pojawiła się drukiem, w wydanym w 1971 roku, zbiorze "Pieśni partyzanckie i okupacyjne z lat 1939-45", nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej.

Walcząca Warszawa - tekst

1. I znów walczy dzielna stolica
Znów ją okrył pożogi dym
I po krwią zbroczonych ulicach
Znów wolności rozbrzmiewa hymn!

2. Choć mundury nie zdobią nam ramion
Choć nie każdy posiada z nas broń,
Ale ludność Warszawy jest z nami,
Każdy Polak podaje nam dłoń.

3. To my - walcząca Warszawa,
Złączona ofiarą krwi.
Nasz cel - to wolność i sława.
Potęga przyszłych dni!
4. Nie znane jest nam słowo trwoga
Nie uśpi nas podstępny wróg.
Kto żyw ten z nami na wroga -
Tak nam dopomóż Bóg

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Maszeruje pluton

Pieśń żołnierska Maszeruje pluton powstała w 1943 roku, autorem pieśni Maszeruje pluton, był jeden z najbardziej utalentowanych poetów...

Marsz Żoliborza

Pieśń żołnierska Marsz Żoliborza została napisana w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Autorem pieśni Marsz Żoliborza był przedwojenny...