4.84803921569 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (102 Votes)

Pieśń Był sobie Król jest kołysanką dla dzieci, śpiewaną na tradycyjną melodię ludową. Pieśń Był sobie Król została napisana przez Janinę Porazińską.

Janina Porazińska była piosenkarką i autorką utworów dla dzieci i młodzieży znaną w dwudziestoleciu między wojennym. W 1984 roku znana polska wokalistka Maryla Rodowicz wydała album zatytułowany Był sobie Król, na którym obok innych utworów dla dzieci znalazła się pieśń Był sobie Król.

Był sobie Król - tekst

1.Jesienny zmierzch, wieczorny zmierzch.
Sen zmorzył mą laleczkę.
Więc oczka zmróż i uśnij już!
Opowiem ci bajeczkę.
Więc oczka zmróż i uśnij już!
Opowiem ci bajeczkę.

2.Był sobie król, był sobie paź
I była też królewna.
Żyli wśród róż, nie znali burz.
Rzecz najzupełniej pewna.
Żyli wśród róż, nie znali burz.
Rzecz najzupełniej pewna.

3.Kochał się król, kochał się paź,
Kochali ją we dwoje.
Królewna też kochała ich,
Kochali się we troje.
Królewna też kochała ich,
Kochali się we troje.

4.Lecz smutny los - tragiczna śmierć
W udziale im przypadła.
Króla zjadł pies, pazia zjadł kot,
Królewnę myszka zjadła.
Króla zjadł pies, pazia zjadł kot,
Królewnę myszka zjadła.

5.Ażeby ci nie było żal,
Dziecino ma kochana:
Z cukru był król, z piernika paź,
Królewna z marcepana.
Z cukru był król, z piernika paź,
Królewna z marcepana.

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Kotek

Pieśń Kotek uważana jest za podmiejską pieśń starowarszawską. Za autora pieśni Kotek uznaje się pedagoga i bajkopisarza Stanisława Jachowicza, który w swojej...

Krakowiaczek jeden

Pieśń Krakowiaczek jeden, to ludowa pieśni dla dzieci. i choć tekst nie wskazuje na to pieśń Krakowiaczek jeden często była śpiewana podczas...

Mam chusteczkę haftowaną

Pieśń Mam chusteczkę haftowaną jest pieśnią ludową, autor pieśni Mam chusteczkę haftowaną jest nieznany. Pieśń Mam chusteczkę haftowaną powstała...