Katalog Zespołów Pieśni i Tańca powstał w celu zgromadzenia informacji o polskich Zespołach Pieśni i Tańca w jednym miejscu. Z roku na rok, na polskiej scenie folkowej przybywa Zespołów Pieśni i Tańca, które pragną promować polską tradycję i folklor. Zespoły Pieśni i Tańca stały się nie tylko symbolem polskiego folkloru, ale też są jego głównym promotorem. Katalog Zespołów Pieśni i Tańca ma promować zarówno te znany Zespoły Pieśni i Tańca jak i te zespoły mniej znany.

 

ZPiT AWF Kalina

Zespół Pieśni i Tańca AWF „KALINA” powstał w 1983 roku na bazie studenckiego Zespołu Tanecznego, który działał najpierw w WSWF a później w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu od lat 50-tych. Już w 1955 roku zdobył on wyróżnienie na ogólnopolskim przeglądzie WSWF.

 

ZPiT "Wałbrzych"

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” jest folklorystyczną wizytówką Wałbrzycha. Powstał w roku 1955.  Jego historię kształtowało wielu wspaniałych pedagogów i blisko 5000 pasjonatów folkloru. Od lutego 2008 roku Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” funkcjonuje jako samodzielna instytucja kultury Gminy Wałbrzych. W różnych grupach wiekowych tańczy i śpiewa w nim blisko 100 osób. 

 

ZPiT Ziemia Bydgoska

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska został założony w 1958 roku i jest największym, i najstarszym zespołem folklorystycznych w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Celem Stowarzyszenia Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

 

ZPiT Boruta

Zespół Pieśni i Tańca BORUTA to lokalny, amatorki zespół cieszący się popularnością w Polsce i poza jej granicami od przeszło 50 lat. Kolorowe stroje, pozyskiwane w latach ’60 ubiegłego wieku pobliskich gospodarstw i wiosek, a w których po dziś dzień tańczą pary taneczne są niepodważalnym atutem i wyróżnikiem zespołu.

 

ZPiT "Blichowiacy"

Łowicz znany jest w Polsce i za granicą z żywego folkloru przejawiającego się w sztuce ludowej, strojach, gwarze, pieśniach, a także tańcach i obrzędach ludowych. Region łowicki, zwany dawniej Księstwem Łowickim, stanowi północno-zachodnią część województwa łódzkiego. Blichowska szkoła to jedna z najstarszych szkół rolniczych w Polsce z 85-letnią tradycją.

 

ZPiT "Krakus"

Krakus jest najstarszym studenckim zespołem folklorystycznym w Polsce. Został założony przez Wiesława Białowąsa przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 1949 roku. Zespół prezentuje oryginalny polski folklor ludowy, przetworzony i przystosowany artystycznie do wymogów sceny. Pieśni, tańce i obrzędy przedstawione w suitach, pokazują jednocześnie kunszt, autentyzm i piękno polskiego stroju ludowego.

 

ZPiT "POŁONINY"

Studencki Zespół Pieśni i Tańca "POŁONINY" to reprezentacyjny zespół artystyczny Politechniki Rzeszowskiej i miasta Rzeszowa. Powstał w listopadzie 1969 roku i w roku 2009 obchodził 40-lecia działalności. W swoim repertuarze zespół reprezentuje głównie folklor rzeszowski, polskie tańce narodowe oraz tańce i przyśpiewki regionów południowej i wschodniej Polski. 

 

Kapela Góralska "JONTKI"

Kapela Góralska JONTKI powstała 18 lat temu. Początkowo był 3-4 osobowy zespół grający muzykę górali beskidzkich dla turystów i wczasowiczów w Ośrodku Wypoczynkowym JONTEK w Korbielowie. Z czasem, zdobywając doświadczenie i rozbudowując repertuar o muzykę innych części Karpat, zespół powiększył swój skład do 6 osób poprawiając brzmienie i poszerzając swoje możliwości w zakresie oferty muzycznej.

 

ZPiT „Lasowiacy”

W 1956 roku w Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli został założony Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy”. Zespół powstał z połączenia trzech samodzielnych grup artystycznych. Pierwszą grupą była założony i prowadzony przez Lesława Rzucidło, Folklorystyczny Zespół Taneczny. Grupę wokalną prowadził Marian Bienisa a za akompaniament odpowiadał Marian Pysznik.