3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (2 Votes)

W 1025 roku zaraz po śmierci Bolesława Chrobrego na tron zasiada jego syn Mieszko II. Koronacja Mieszko II na Króla Polski odbywa się jeszcze tego samego roku. Zapatrzony w poczynania ojca, młody Król natychmiast rozpoczyna działania. W 1028 roku zrywa traktat zawarty z Cesarstwem Niemieckim i najeżdża Saksonię plądrując i niszcząc. Rok po tym zajściu Konrad II nowy Cesarz Niemiecki najeżdża na Budziszyn, który udaje się obronić. W tym samym czasie książę czeski Udalryk, odbija Morawy z rąk polskich. Atakowany z dwóch stron Mieszko II, zawiera z Wieletami układ o pomocy zbrojnej.

W roku 1030 następuje destabilizacja sytuacji wewnętrznej w Niemczach. Prowokatorem jest Zygfryd syn margrabiego Hodona. Aby obalić Cesarza, Zygfryd wraz ze sprzymierzonymi buntownikami udaje się na dwór Króla Polski z prośbą o pomoc. W tym samym roku na jaw wychodzi spisek względem Mieszka II, knuty przez jego braci Bezpryma i Ottona Bolesławowica. Spiskującym udaje się zbiec na Ruś, gdzie o pomoc proszą księcia Rusi Jarosława Mądrego. Książę wysłuchuje próśb i przy wsparciu Bezpryma najeżdża na Polskę, zajmując gród Bełz.W 1031 roku, sytuacja wymyka się z rąk panującego Króla. Mieszko spotyka się z Cesarzem Konradem II w Budziszynie, gdzie podpisuje traktat na mocy którego, w zamian za pokój wieczysty oddaje Milsko i Łużyce. Pod koniec roku Jarosław Mądry wraz ze swym bratem Mścisławem oraz Bezprymem i Ottonem Bolesławcem najeżdżają na Polskę. Atak kończy się przejęciem Grodów Czerwińskich przez Ruś oraz ucieczką Mieszka II do Czech, gdzie zostaje pojmany.

Mapa Polski za panowania Mieszka II Lamberta

Mapa Polski za panowania Mieszka II - lata 1025-1032

Mieszko II - utrata władzy i jej konsekwencje

Władzę w Polsce przejmuje brat Mieszka Bezprym, który rządzi do końca roku 1032, w tym czasie do Polski powraca Mieszko II. Aby zapobiec ponownemu rozlewowi krwi Cesarz Konrad II zwołuje w Merseburgu zjazd w którym uczestniczą między innymi Mieszko II, Otton Bolesławowic oraz ich kuzyn Dytryk. Na mocy traktatu Polska zostaje podzielona pomiędzy tych trzech Panów. Dodatkowo Mieszko II, zrzeka się tytułu królewskiego. Rok później dochodzi do śmierci Ottona, a jego tereny zajmuje Mieszko. W 1034 władca Polski kończy proces jednoczenia zajmując tereny DytrykaMieszko II umiera zaraz po udanym zjednoczeniu państwa, jego polityka nie przyniosła Polsce chwały. Mieszko przekazuje swojemu synowi państwo zdecydowanie słabsze, niż to które otrzymał w spadku po ojcu.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Bolesław III Krzywousty

Bolesław Krzywousty urodził się 20 sierpnia 1086 roku. W latach 1102-1107 był księciem śląskim, małopolskim i sandomierskim. Pochodził z dynastii...

Zbigniew

Książę Zbigniew był synem Władysława Hermana, nie ma jednak pewności co do tego, kto był jego matką. Zbigniew nie pochodził ze związku uznanego przez...

Mieszko I

Mieszko I został pierwszym władcą słowiańskich plemion zamieszkałych nad Wisłą. Wywodził się z najmniejszego plemienia tamtejszych słowian zwanych...

Kazimierz I Odnowiciel

Po śmierci Mieszka II, na ziemiach Polskich następuje ogromny chaos. Od 1034 do 1039 roku, panuje bezkrólewie. Następują bunty chłopów i...