4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (4 Votes)

Po śmierci Mieszka II, na ziemiach Polskich następuje ogromny chaos. Od 1034 do 1039 roku, panuje bezkrólewie. Następują bunty chłopów i mieszczaństwa, oraz nawrót pogaństwa. Niszczono kościoły, zabijano biskupów, księży i możnowładców.  Na Mazowszu powstaje odrębne państwo pod dowództwem Miecława, byłego cześnika Mieszka II. W między czasie od kraju Polan odrywa się Pomorze Gdańskie. Osłabione państwo, stało się łakomym kąskiem dla sąsiednich mocarstw. W 1038 roku Brzesław I, książę Czech najeżdża na Polskę, grabiąc i niszcząc grody, które napotkał po drodze. Dociera do Gniezna, skąd zabiera relikwie św. Wojciecha.

Dodatkowo Brzesław przejmuje władzę na Śląsku i przyłącza go do Czech. Od 1026 roku do 1034 Kazimierz przebywał w klasztorze, stąd jego przydomek Mnich. Zdobył tam jednak niezbędne wykształcenie, które pomogło mu zjednoczyć zniszczony kraj. W 1034 roku zaraz po objęciu tronu musiał uchodzić z Polski, skąd udał się na Węgry. Tam został pojmany przez Stefana I Świętego i więziony do 1038 roku. Wtedy to na tronie węgierskim zasiada Piotr I Orseolo, który uwalnia Kazimierza i daje mu 100 zbrojnych, by mógł wyruszyć na dwór cesarski do Saksonii.

Kazimierz Odnowiciel - Powrót do Polski i walka o tron

W 1039 roku otrzymawszy zbroje wsparcie od Niemców w liczbie 500 zbrojnych Odnowiciel powraca do Polski. Osiada nad Odrą, skąd rozpoczyna odnawianie państwa polskiego. W pierwszej kolejności zajmuje ziemie wielkopolską i ziemie krakowską. Ze względu na zniszczenie Gniezna i Poznania, Kazimierz za nową siedzibę obiera sobie Kraków.

Powrót Kazimierza Odnowiciela do Polski - obraz Wojciecha Gersona

Powrót Kazimierza Odnowiciela do Polski - obraz Wojciecha Gersona

Rok później bierze ślub z Dobroniegą Marią, siostrą Jarosława Mądrego. Jednocześnie nawiązuje z Jarosławem układ przeciw Macławowi władcy Mazowsza. Jarosław Mądry wspierany przez Kazimierza dwukrotnie próbuje podbić Mazowsze najpierw w 1041 roku, potem w 1043. Do ostatecznej bitwy, w której główną role odgrywał Kazimierz a Jarosław był jedynie wspomagającym dochodzi  w 1047 roku, nad rzeką Bugiem. W bitwie tej swoje życie kończy Macław. Wschodnia część Mazowsza wraz z grodami Brześć i Drohiczyn przypada Jarosławowi. Pozostałe tereny zajmuje Kazimierz.

Mapa Polski za panowania Kazimierza Odnowiciela

Mapa Polski za panowania Kazimierza Odnowiciela - lata 1039-1054

Zajęcie Mazowsza nie zaspokaja ambicji Odnowiciela, który w 1050 roku atakuje i podbija Śląsk, za co Brzesław, książę czeski oskarża go przed Cesarzem Henrykiem III. Kazimierzowi udaje się uniknąć wojny, Henryk zajęty wewnętrznymi sprawami państwa, godzi się być arbitrem pomiędzy dwoma władcami. W 1054, w Kwedlinburgu dochodzi do spotkania Kazimierza, Brzesława i Henryka III. Ostatecznie Śląsk zostaje przyłączony do Polski, za co władcy czeskiemu, należy płacić trybut w wysokości 500 grzywien srebra i 30 grzywien złota.  Kazimierz Odnowiciel umiera w 1054 roku. Kraj pozostawiony mu przez ojca, był państwem osłabionym. Kazimierzowi nie udaje się przywrócić Polsce świetności, jaką miała za panowania Bolesława Chrobrego. Doprowadza jednak do połączenia rozbitych krain i umacnia władzę centralną.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Zbigniew

Książę Zbigniew był synem Władysława Hermana, nie ma jednak pewności co do tego, kto był jego matką. Zbigniew nie pochodził ze związku uznanego przez...

Mieszko I

Mieszko I został pierwszym władcą słowiańskich plemion zamieszkałych nad Wisłą. Wywodził się z najmniejszego plemienia tamtejszych słowian zwanych...

Bolesław III Krzywousty

Bolesław Krzywousty urodził się 20 sierpnia 1086 roku. W latach 1102-1107 był księciem śląskim, małopolskim i sandomierskim. Pochodził z dynastii...