5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

Zygmunt Stary urodził się pierwszego stycznia 1467 roku. Był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. W 1506 roku został królem Polskim i wielkim księciem litewskim. W 1512 roku ożenił się z siostrą króla węgierskiego Barbarą Zapolyą, drugą jego żoną została w 1518 roku włoska księżniczka Bona Sforza. Z tego drugiego małżeństwa narodził się Zygmunt, przyszły król polski. Zygmunt Stary w 1498 roku przejął księstwo głogowskie, a trzy lata później także księstwo opawskie. W 1504 roku został namiestnikiem Łużyc i Śląska, ale po koronacji na króla Polski musiał zrezygnować z księstw śląskich.

Zygmunt Stary - wzmocnienie Polski i pokonanie Zakonu Krzyżackiego

Prowadził wojny z Moskwą, a żeby zapobiec niebezpiecznemu sojuszowi moskiewsko-habsburskiemu, zgodził się na liczne ustępstwa na rzecz Habsburgów. Wynikiem tej polityki było zawarcie układu w 1515 roku, podczas zjazdu wiedeńskiego. Na mocy układu sukcesja na tronie czeskim i węgierskim miała następować poprzez małżeństwa dynastyczne. Ponieważ Wielki Mistrz Zakonu Albrecht Hohenzollern odmówił złożenia królowi polskiemu hołdu, Zygmunt Stary zaczął wojnę z krzyżakami. W 1521 roku zawarto czteroletni rozejm. W 1525 roku Albrecht Hohenzollern, książę świeckiego państwa pruskiego, złożył hołd lenny przed królem w Krakowie. Po roku do terytorium Polski włączono Mazowsze, korzystając z tego, że zmarło dwóch ostatnich Piastów mazowieckich, Stanisława i Janusza III.

Hołd Pruski R.P. 1525 - obraz Jana Matejko

Hołd Pruski R.P. 1525 - obraz Jana Matejko

Zygmunt Stary sprzeciwiał się Reformacji, ale mocno wspierał rozwój sztuki renesansowej w Polsce. Dzięki niemu przebudowano zamek na Wawelu i postawiono Kaplicę Zygmuntowską.

Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w R.P. 1521 w Krakowie - obraz Jana Matejko

Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w R.P. 1521 w Krakowie - obraz Jana Matejko

Za czasów Zygmunta Starego rosła pozycja średniej szlachty, co zaowocowało rokoszem pospolitego ruszenia pod Lwowem w 1537 roku, co zmusiło króla i senat do ustępstw na rzecz zbuntowanych. Zygmunt Stary zmarł 1 kwietnia 1548 roku i został pochowany w wawelskiej katedrze.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Władysław Warneńczyk

Władysław Warneńczyk urodził się 31 października 1424 roku w Krakowie. Warneńczyk w 1434 został królem Polski i najwyższym księciem litewskim, od 1440...

Władysław Jagiełło

Władysław II Jagiełło urodził się około 1362 roku. Był synem Olgierda i Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra. Władysław był królem Polski i...

Zygmunt August

Zygmunt August urodził się w Krakowie 1 lipca 1520 roku. Był synem Zygmunta Starego i włoskiej księżniczki Bony Sforzy. W 1543 roku Zygmunt ożenił się z...