3.375 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.38 (4 Votes)

Jan Olbracht urodził się 27 grudnia 1459 roku w Krakowie jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Habsburskiej. Jego wychowawcami byli Jan Długosz i Kallimach. W 1492 roku Olbracht został koronowany na króla Polski, w latach 1491-1498 nosił także tytuł księcia głogowskiego. Gdy w 1490 roku zmarł Maciej Korwin, Olbracht, mając poparcie szlachty węgierskiej, starał się przejąć tron Węgier. Jego konkurentem był własny brat, król Czech Władysław, popierany przez magnaterię. 1 stycznia 1492 roku Jana Olbrachta pokonał pod Preszowem węgierski magnat Stefan Zapolya.

Jan Olbracht królem Polski

Po tym wydarzeniu Olbracht wrócił do kraju. Dzięki ugodzie koszyckiej Olbrachtowi przyznano księstwo głogowskie, nadane jeszcze przez Władysława. 27 sierpnia 1492 roku Jana Olbrachta obrano królem Polski, a koronacja odbyła się 30 września. W 1496 roku na sejmie piotrkowskim Jan Olbracht wydał tak zwany przywilej piotrkowski, dzięki któremu liczył na wsparcie szlachty podczas wyprawy na Turcję. W 1497 roku Olbracht wkroczył do Mołdawii, ale tamtejszy hospodar Stefan sprzymierzył się z Turkami i nakazał polskim wojskom opuścić jego ziemie. Olbracht próbował zdobyć stolicę Mołdawii, ale bez sukcesów. Podczas odwrotu Jan stracił dużą część swojego wojska. W 1498 roku Turcy zaatakowali Podole i Ruś Czerwoną. Jeszcze cztery lata wcześniej Jan wykupił od Janusza IV, księcia zatorskiego, jego księstwo i przyłączył je do państwa polskiego.

Mapa Polski za panowania Dynastii Jagiellonów - w XV wieku

Mapa Polski za panowania Dynastii Jagiellonów - w XV wieku

Kolejnym nabytkiem Olbrachta było księstwo płockie, włączone do Korony po bezpotomnej śmierci księcia mazowieckiego Janusza II. Gdy jednak doszło do klęski w Mołdawii, Jan został zmuszony do oddania ziemi głogowskiej swojemu bratu Zygmuntowi. 24 lipca 1499 roku zawarto unię wileńską, na mocy której Polska i Wielkie Księstwo Litewskie miały pozostać niezależnymi państwami, ze swoimi władcami, i tylko w przypadku zagrożenia zewnętrznego były zobowiązane udzielać sobie wzajemnie pomocy. Kiedy nowy mistrz Zakonu Krzyżackiego Fryderyk Saski odmówił złożenia Polsce hołdu Olbracht zaczął się szykować do nowej wojny. Zmarł jednak w czasie przygotowań i został pochowany w katedrze wawelskiej.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Zygmunt August

Zygmunt August urodził się w Krakowie 1 lipca 1520 roku. Był synem Zygmunta Starego i włoskiej księżniczki Bony Sforzy. W 1543 roku Zygmunt ożenił się z...

Władysław Jagiełło

Władysław II Jagiełło urodził się około 1362 roku. Był synem Olgierda i Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra. Władysław był królem Polski i...

Władysław Warneńczyk

Władysław Warneńczyk urodził się 31 października 1424 roku w Krakowie. Warneńczyk w 1434 został królem Polski i najwyższym księciem litewskim, od 1440...