Nie zna śmierci Pan żywota - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń Nie zna śmierci Pan żywota to pieśń powszechnie śpiewana podczas uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Pieśń ta oraz wiele innych uczyniła jej autora nieśmiertelnym – Franciszek Karpiński stworzył utwory, które do dzisiejszego dnia wysławiają Boga w Jego narodzeniu, zmartwychwstaniu czy pomagają wyrazić wdzięczność za Boże dary w Pieśni porannej, Pieśni wieczornej czy Boże z Twoich rąk żyjemy. Bardzo szybka popularność wśród ludu pieśni autorstwa Karpińskiego wywołała przypuszczenia, iż zebrał on tylko utwory od dawna znane lub to, że powstały na zlecenie episkopatu. Pewnym jest tylko ich niesamowita popularność oraz to, że zostały zamieszczone w zbiorze Pieśni nabożne z 1792 roku. Karpiński w pieśni Nie zna śmierci Pan żywota wspomina o grzechu Adama, przez który konieczna była śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa.

Nie zna śmierci Pan żywota - tekst

1. Nie zna śmierci Pan żywota, chociaż przeszedł przez jej wrota:
Rozerwała grobu pęta, ręka święta. Alleluja.


2. Adamie, dług twój spłacony, okup ludzi dokończony;
Wnijdziesz w niebo z szczęśliwemi dziećmi twemi. Alleluja.


3. Próżno, żołnierze, strzeżecie, w tym grobie Go nie znajdziecie;
Wstał, przeniknął skalne mury, Bóg natury. Alleluja.


4. On znowu na ludzkie plemię i na miłą patrzy ziemię.
Jak drogo dzisiaj przybrana, kosztem Pana! Alleluja.


5. Przez Twe święte zmartwychwstanie, z grzechów powstać daj nam, Panie,
Potem z Tobą królowanie. Alleluja. Alleluja.

PODOBNE PIEŚNI RELIGIJNE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.