Boże, z Twoich rąk żyjemy - pieśń, tekst, wykonanie
Pieśń Boże, z Twoich rąk żyjemy jest utworem śpiewanym obecnie podczas uroczystych obchodów dożynek parafialnych, gminnych lub powiatowych. Autorem pieśni jest Franciszek Karpiński, który w swojej religijności napisał więcej utworów traktujących o różnych aspektach wiary i życia człowieka wierzącego. Do dziś wierni mogą chwalić Boga śpiewając Pieśń poranną czy wysławiać Narodzenie Zbawiciela poprzez kolędę Bóg się rodzi. Dawniej pieśń Boże, z Twoich rąk żyjemy służyła jako modlitwa całych rodzin pracujących w polu. Słowa utworu świadczą o niewypowiedzianej wdzięczności ludzi dla Bożych darów oraz możliwości pracy, które daje sam Pan Bóg. Pieśń została zamieszczona wraz z innymi utworami religijnymi autora w zbiorze Pieśni nabożne wydanym w 1792 roku. Boże, z Twoich rąk żyjemy można śpiewać na melodię Pieśni porannej lub Matko przed twoim obrazem.
obraz: Alfred Wierusz-Kowalski “Dożynki”
Boże, z Twoich rąk żyjemy - tekst
1. Boże! z Twoich rąk żyjemy,
Choć naszemi pracujemy,
Z Ciebie plenność miewa rola,
My zbieramy z Twego pola
2. Wszystko Cię, mój Boże! chwali,
Aleśmy i to poznali,
Że najmilszą Ci się zdała
Pracującej ręki chwała.
3. Co rządzisz ziemią i niebem,
Opatrujesz dzieci chlebem,
Tyś nam dał urodzaj złoty,
My Ci dali trud i poty.
4. Na Cię każde ludzkie oko
Pogląda w niebo wysoko;
Twoja hojna ręka daje
Ludziom hojne urodzaje.
5. Nie dla tego owoc mamy,
Iże role uprawiamy,
Ty co dajesz pomnożenie,
Wyżywiasz wszelkie stworzenie.
6. Cośmy rękami wysiali,
Na wozach my sprowadzali,
Za to Ci dziś dziękujemy,
Cześć i chwałę oddajemy.
7. Jest to Twoja święta wola,
Byśmy tego, cośmy z pola
Latoś szczęśliwie zebrali,
Na Twą chwałę używali.
8. Więc tak używać będziemy,
Dopóki tutaj żyjemy,
Ty pobłogosławisz dalej,
A my będziem pracowali.
9. A kiedy wszystko ustanie
Nasze w świecie pracowanie,
Niech weźmiemy z Twej litości,
W nagrodę wiecznej radości.
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.