Term Definition
Daj kurze grzędę, a ona: wyżej siędę

Przysłowie to stosowane jest aby określić człowieka, który coś  w życiu otrzymał. Nie wypracował tego ale dostał i ciągle mu mało, chciałbym otrzymać/dostać jeszcze więcej.

Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda

W czasach kiedy konie były głównym środkiem transportu i pomocą w pracy. W czasie kupna oglądano ich zęby aby określić stan zdrowia.  Ilość koni wyznaczała również zamożność właściciela. Powiedzenie to oznacza, że jeżeli otrzymamy coś w geście dobroci, nie należy narzekać ale przyjąć z pokorą i wdzięcznością.

Dla chcącego nic trudnego

Przysłowie to mówi, że osoba która jest zdeterminowana by osiągnąć sukces, może zdziałać wiele rzeczy.

Dlatego dwie uszy, jeden język dano, iżby mniej mówiono, a więcej słuchano

Przepiękne przysłowie, który uczy nas powściągliwości w mówieniu. Żyjąc w społeczeństwie powinno się wsłuchiwać w jego problemy, a nie zakrzykiwać je własnymi. Przysłowie to można interpretować na wiele sposób, np. w rodzinie słuchajmy tego co mają nam do powiedzenia rodzice(którzy mają doświadczenie i swoje przeżyli), a także dzieci, (które mimo młodego wieku) bardziej nadążają za rozpędzonym światem.

Do ludzi po naukę, do matki po koszulę

Piękne przysłowie, które pokazuje nam, że do rodzinnego domu do matki zawsze możemy wrócić. Szczególnie kiedy opuścimy dom na dłużej aby uczyć się i pracować.

Do trzech razy sztuka

Jeżeli coś nam nie wychodzi, nie należy przejmować się porażkami. Powinniśmy próbować do skutku, przyjdzie bowiem czas, że osiągniemy zamierzony cel.

Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie

Przysłowie to przestrzega nas, że każdy czyn ma swoje konsekwencje w przyszłości. Jeżeli działamy nieostrożnie to może zakończyć się do nieszczęściem

Dzieci i ryby głosu nie mają

Powiedzenie, to używane jest w momencie kiedy pragnie się podkreślić, że ostatnie słowo należy do osoby dorosłej, np. rodzica lub nauczyciela. Dzieci nie mają prawa zawierać głosu w ważnych rozmowach rodziców.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.