Term Definition
Baba z wozu, koniom lżej

Baba jest tu określana jako osoba niepotrzebna. Końmi i wozem zazwyczaj sterował mężczyzna. Tak więc Baba jest zbędnym obciążeniem dla koni. W interpretacji mówimy o pozbyciu się osoby zbędnej niepotrzebnej, która tylko przeszkadza i sprawia kłopoty.

Bez pracy nie ma kołaczy

Przysłowie to uczy nas, że należy ciężko pracować aby osiągnąć upragniony cel czy zwyciężyć. Praca jest środkiem do sukcesu i nie ma możliwości aby bez wysiłku udało nam się spełnić marzenia. Najlepszym przykładem prawdziwości tego powiedzenia jest życie sportowców, którzy od dziecka musieli ciężko trenować, aby w życiu dorosłym świętować sukcesy.

Biednemu zawsze wiatr w oczy

Przysłowie to uświadamia nas, że pech, przeciwności losu, trud dnia codziennego jest częścią życia. Kiedy człowiek biedny odnosi drobny sukces, który mógłby dać mu trochę radości, natychmiast pojawia się problem, niszczący całą radość z wcześniejszego osiągnięcia.

Bliższa ciału koszula, niż sukmana

Powiedzenie to odnosi się do pokrewieństwa w rodzinie. Najczęściej oznacza, że syn czy córka są ważniejsze dla rodziców niż synowa czy zięć.

Bogatemu to i byk się ocieli

W przeciwieństwie do biednego, któremu zawsze wiatr w oczy kole. Człowiek zamożny ma zawsze szczęście. Przysłowia tego używa się w sytuacji, kiedy biednemu coś się nie udaje, a człowiek bogaty jedynie pomyśli o podobnym projekcie i odnosi w nim sukces.

Być pracowitym jak pszczoła

Przysłowie to jest pewnego rodzaju komplementem. Używamy go opisując człowieka, który lubi pracować i poświęca temu wiele czasu. W ten sposób doceniamy taką osobę porównując jego wysiłki do pracowitych i pożytecznych pszczół.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.