Term Definition
Cel uświęca środki

Nie ważne jest w jaki sposób, ani jakimi środkami osiągniemy cel, który sobie założyliśmy

Co cię nie zabije, to cię wzmocni

Przysłowie to sugeruje nam, że każde wydarzenie z naszego życia, czy to pozytywne czy negatywne, ma na nas wpływ i kształtuje naszą osobowość.  Powiedzenie to błędnie utożsamiane jest z zażywaniem różnego typu używek, które negatywnie wpływają na zdrowie naszego organizmu.

Co dwie głowy, to nie jedna

Przysłowie to mówi, że dwie osoby są wstanie zdziałać więcej niż jedna. Kiedy napotykamy trudności czy to w pracach codziennych czy w pracy zarobkowej, warto aby na nasz problem spojrzał ktoś "świeżym okiem". Może się okazać, że rozwiązanie było łatwiejsze niż nam się wydawało.

Co głupi straci, tym się mądry wzbogaci

Jest to kolejne przysłowie sławiące mądrość i wiedzę. Osoby głupie nie zwracają uwagi na rzeczy ważne, uważając je za mało istotne i błahe. Natomiast osoby mądre zdają sobie sprawę z tego co w życiu jest najważniejsze. Przysłowie to nie odnosi się do bogactwa w odniesieniu do pieniędzy, ale do szczęścia, które człowiek mądry dostrzega w codziennym życiu, a którym człowiek głupi gardzi.

Co kraj to obyczaj, co rodzina to zwyczaj

Piękne przysłowie, które mówi nam, że każdy kraj i region, posiada swoją unikatową kulturę i tradycję w obrębie świata. Natomiast w każdej rodzinie znajdą się zwyczaje, pielęgnowane od pokoleń, niekiedy dziwne czy niezrozumiałe dla obcych. Przysłowie jest stosowane najczęściej kiedy zachowanie innych osób budzi w nas zdziwienie, zaskoczenie.

Co ma wisieć, nie utonie

Stare przysłowie, które pojawia się już w XVIII-wiecznych publikacjach, barokowych poetów. Przysłowie to oznacza, że rzeczy pewne (zawisłe), które zostały nam zapisane nie mogą zostać zmienione, nie znikną w toni naszego życia. Przysłowie to używane jest w kontekście negatywnych wydarzeń jakie miały miejsce w naszym życiu lub otaczającym nas świecie.

Co z oczu, to z serca

Przysłowie to stosowane jest w kontekście wydarzeń negatywnych. Używamy go w sytuacji kiedy chcemy zapomnieć o tym co widzieliśmy, lub o tym co się nam przytrafiło. Wierząc, że dzięki temu iż nie bierzmy udziały w danym wydarzeniu lub przestajemy być jego obserwatorem, szybko o tym zapomnimy i powrócimy do codzienności.

Co za dużo – to niezdrowo

Przysłowie to uczy, że pewne rzeczy są dobre, ale nie w nadmiarze. Przysłowie to jest wykorzystywane również jako ostrzeżenie w stosunku do postępowania dzieci, w ten sposób informujemy je, że nie wolno im przekraczać ustalonych granic.

Ćwiczenie czyni mistrza

Przysłowie to przypomina nam, że powtarzanie czynności, pozwali dojść nam do mistrzowskiej wprawy. Nie wolno się poddawać w razie porażki, lecz poprzez ćwiczenie umysłu, ciała i własnej woli cały czas dążyć do osiągnięcia zamierzonego celu.

Czas to pieniądz

Powiedzenie to oznacza, że każdą godzinę, której nie stracimy na leniuchowaniu, możemy zamienić na pieniądze. Powiedzenie najczęściej używane w trakcie prac polowych po porze obiadowej. Gospodarz dawał tym samym sygnał domownikom do pracy.

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał

Przysłowie to mówi nam, że wiedza i umiejętności, które zdobywamy w czasie dzieciństwa pozostają nam na całe życie. Dlatego ważne jest aby w dzieciństwie nabrać odpowiednich cech charakteru, które ukształtują nas na resztę naszego życia.

Czuć się jak ryba w wodzie

Oznacza to, że w pewnych sytuacjach jest nam nie tylko komfortowo ale wręcz cudownie. Przysłowie to najczęściej odnosi się do różnego typu zawodów (piekarz w piekarni może czuć się jak ryba w wodzie), ale również do przyjemnych sytuacji.

Człowiek człowiekowi wilkiem

Przysłowie to pokazuje nam, że niektóre postępowanie człowieka może być niekorzystne dla innej osoby.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.