Term Definition
Kogut myślał o niedzieli, a w sobotę łeb ucięli

Przysłowie to przestrzega nas aby nie wybiegać myślami zbyt daleko, ponieważ nie wiemy co przyniesie nam jutro.

Kombinuje jak koń pod górę

Przysłowie to używane jest kiedy ktoś nie do końca jest szczery i próbuje wywinąć się z nie zręcznej sytuacji.

Komu w drogę, temu czas

Przysłowie to uczy, że im szybciej wykonamy jakieś zadanie, czy udamy się w podróż tym szybciej to zakończymy.

Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje

Przysłowie to ostrzega nas przed ludźmi, którzy dużo obiecują nie mając pokrycia. Często łamią dane obietnice w zamian składając nowe.

Kruk krukowi oka nie wykole

Przysłowie to przestrzega nas, że ludzie którzy mają wspólny interes zawsze będą siebie pilnować i bronić, dlatego trzeba na takie osoby uważać i nie wdawać się interesy.

Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada

Przysłowie to przestrzega nas, aby nie robić nikomu na na przekór, czy na złość. Ponieważ czyn ten powróci do nas ze zdwojoną siłą.

Kto pyta, nie błądzi

Przysłowie to uczy nas, że korzystając z doświadczenia i mądrości innych ludzi, nie popełnimy tych samych błędów, które mogą być złe w skutkach. Przestrzega nas, że nie tylko możemy ale również należy korzystać z tej wiedzy.

Kuć żelazo, póki gorące

Przysłowie to uczy nas, aby wykorzystywać każdą okazję, która pomoże nam osiągnąć cel.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Przysłowie to przestrzega nas przed mówieniem nie prawdy, ponieważ prawda i tak wyjdzie na jaw, a wtedy znajdziemy się w jeszcze gorszej sytuacji.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.