Term Definition
Na to ma kowal kleszcze, żeby sobie rąk nie sparzyć

Przysłowie to często stosowane jest przez rodziców względem swoich dzieci. Ma na celu wytłumaczyć dzieciom, że ich powinnością jest wspomagać rodziców w pracy, szczególnie kiedy nas o to proszą.

Nadzieja matką głupich

Wbrew pozorom przysłowie to nie nazywa głupcem tego, który ufa nadziej, lecz przestrzega nas, że sama nadzieja nam nie pomoże i pewne rzeczy musimy brać we własne ręce.

Nadzieja umiera ostatnia

Przysłowie to mówi nam, że kiedy zawidą już wszystkie możliwe sposoby, i wydaje się że nie ma szans na zrealizowanie celu, czy zadania to wciąż tli się w nas nadzieja, że nie wszystko stracone.

Nie bądź w gorącej wodzie kąpany

Przysłowie to przestrzega nas przed nadgorliwością, która może być zgubna w skutkach.

Nie chwal dnia przed zachodem słońca

Przyłowie to przestrzega nas, abyśmy za wcześnie nie cieszyli się z sukcesu. Ze świętowaniem należy poczekać, do finału wydarzeń. W razie porażki nie zawiedziemy się.

Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe

Przysłowie to uczy nas, aby nie działać na szkodę innych osób. Przestrzega, że złe postępowanie w obec innej osoby może mieć również wpływ nans.

Nie od razu Kraków zbudowano

Przysłowie to uczy, że do celu należy podążać powoli, i że na wszystko przyjdzie odpowiednia pora.

Nie szata zdobi człowieka

Przysłowie to uczy nas, że nie wygląd i zamożność decyduje o tym jaki człowiek jest. Lecz jego wnętrze i to jakie ma serce. Nie należy oceniać źle ludzi tylko dlatego, że mają w życiu niepowodzenie.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Przysłowie to przestrzega nas, że nie wszystko co wydaje nam się ważne, w istocie takie jest.

Nie wywołuj wilka z lasu

Przysłowie to przestrzega, nas abyśmy nie prowokowali sytuacji dla nas nie miłej. Takie postępowanie może być dla nas fatalne w skutkach.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Przysłowie to uczy nas, że dzieci często zachowują się tak jak rodzice. Udowadnia nam, że rodzice mają ogromny wpływ na wychowanie człowieka.

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka

Przysłowie to przestrzega nas, że wykorzystywanie innych osób, kiedyś obróci się przeciwko nam. I tak jak my wykorzystywaliśmy, tak sami zostaniemy wykorzystani.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.