Term Definition
Gdy kota nie ma, myszy harcują

Przysłowie to mówi nam, że kiedy w danym miejscu nie ma osoby odpowiedzialnej za porządek. Inne osoby znajdujące się w tym miejscu, nie przestrzegają zasad. Powiedzenie używane jest często kiedy, rodzice wyjdą na chwilę z domu a dzieci w tym czasie narozrabiają.

Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle

Przysłowie to można rozumieć dosłownie. Najczęściej wskazywało ono na destrukcyjną moc kobiety. Jeżeli gdzieś działo się dobrze, to za sprawą kobiety sielanka ulegała zniszczeniu.

Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą

Przysłowie to przestrzega nas, że każdy czyn ma swoje skutki.

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania

Już tak mamy, że na wszystkim się znamy i o wszystkim wiemy najlepiej. Od pogody po narody:) Dlatego kiedy dwóch Polaków coś relacjonuje lub ze sobą rozmawia możemy liczyć na więcej niż dwie wersje. Można to potraktować jako wadę, ale z drugiej strony ile razy zdarzyło nam się zmienić zdanie w pewnych kwestiach. Tak już mamy więc nie kryjmy tego, w końcu to Polska Tradycja.

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta

Przysłowie uczy nas, że tam gdzie jest spór między dwoma osobami, tam korzysta ktoś inny. Za przykład można dać Odzyskanie Niepodległości, kiedy w czasie I WŚ sąsiedzi skoczyli sobie do gardeł Polska na tym skorzystała.

Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść

Przysłowie to uczy nas, że gdzie kilku specjalistów od jednej rzeczy tam ciągle są problemy. Dlatego w sprawach które mamy wątpliwości winniśmy radzić się jednej osoby i jej ufać.

Grosz do grosza, a będzie kokosza

Przysłowie to uczy nas, że każdy pieniądz się liczy.

Głodnemu chleb na myśli

Przysłowie to pokazuje nam, że jeżeli ktoś czegoś bardzo pragnie, to dąży do zdobycia tego za wszelką ceną. Często o tym opowiadając.

Głupich nie sieją, sami się rodzą

Przysłowie to oznacza, że człowiek rodzi się głupi, a mądrość zdobywa z wiekiem. Jeżeli ktoś nie ma ochoty na pozyskiwanie wiedzy pozostaje głupi przez całe swoje życie.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.