Pan Jezus już się zbliża - pieśń, tekst, wykonanie
Jedna z ulubionych pieśni eucharystycznych wykorzystywanych podczas uroczystości pierwszych Komunii Świętych Pan Jezus już się zbliża. Autorstwo utworu jest wątpliwe. Ostrożniejsze źródła nie podają autora, jednak inne twierdzą, że tekst pieśni i melodię skomponował ksiądz Antoni Kowalkowicz. Twierdzi tak jedna z nieżyjących już mieszkanek pomorskiej parafii gdzie był proboszczem. Inny wątpliwy dowód na autorstwo Kowalkowicza to wspomnienia po jego śmierci opublikowane w czasopiśmie „Pielgrzym” w 1932 roku. Rzekomy autor pieśni jest znany z autorstwa Prośby dziecka. Śpiewnik kościelny dla Diecezji Chełmińskiej Jana Wiśniewskiego podaje pieśń Pan Jezus już się zbliża określił pieśń jako śpiewaną przed Komunią Świętą.
obraz: Chromolitografia: „Przyjdź Panie Jezu, bądź naszym gościem” (źródło: Muzeum Etnograficzne w Krakowie)
Pan Jezus już się zbliża - tekst
1. Pan Jezus już się zbliża,
już puka do mych drzwi,
Pobiegnę Go przywitać,
z radości serce drży.
Ref.: O szczęście niepojęte,
Bóg sam odwiedza mnie.
O Jezu, wspomóż łaską,
bym godnie przyjął Cię.
2. Nie jestem godzien Panie,
byś w sercu moim był,
Tyś Królem wszego świata,
a jam jest marny pył.
Ref.: O szczęście...
3. Gdy wspomnę na me grzechy,
to z żalu płyną łzy,
Bom zranił Serce Twoje,
o Jezu, odpuść mi.
Ref.: O Szczęście...
4. Pragnąłbym Cię tak kochać,
jak Ty kochałeś mnie,
Przyjm serce me oziębłe,
a daj mi Serce Twe.
Ref.: O szczęście...
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.