Hej, tam na górze to piosenka typowo szlachecka, o ulubionej tematyce relacji między rycerzami a pannami. Bardziej znana jest ludowa wersja tego utworu Hej, z góry, góry jadą Mazury. Nie znamy autorów ani tekstu ani muzyki obu piosenek. Obie wersje utworu są dowodem na wzajemne przenikanie się warstw społecznych, w tym przypadku szlachty i chłopów.
obraz:Kazimierz Hamada DWÓR W BADOWO MŚCISKA
1. Hej, tam na górze
Jadą rycerze,
Stuku, puku w okieneczko,
„Otwórz, otwórz, panieneczko,
Koniom wody daj.”
2. "Jakżeż ja mam wstać
Koniom wody dać,
Bo mi matka zakazała,
Żebym z wami nie gadała,
Matki trza słuchać.”
3. „Matki się nie bój,
Siadaj na koń mój,
Pojedziemy w obce kraje,
Tam są inne obyczaje,
Malowany dom.”
4. Malowany dom,
Baszty ze wszech stron,
Mosty, baszty, złote sale,
Wszystko tam jest tak wspaniale,
Jak u rycerza.
5. Przez wieś jechali,
Ludzie pytali:
Co to, co to za dziewczyna,
Co to, co to za jedyna,
Jedzie z panami?
6. Oj jedzie, jedzie
Na złotym rzędzie,
Sto par koni idzie za nią,
Jak za jaką wielką panią,
Z wielką paradą.
7. Z wielką paradą
Po moście jadą.
Trąbią po górach trębacze,
Zwożą pani swej haracze
Wierni poddani.
8. Wierni poddani
Przynieśli w dani:
Dary wielkie, dary małe,
A jegomość serce stałe
Przyniósł w ofierze.
9. Przyniósł w ofierze,
A więc rycerze,
Każdy niech udarowany
Rozpocznie wesołe tany –
Naprzód polskiego!
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.