Miało dziywce ogródecek - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń ludowa Miało dziywce ogródecek znana jest jako tradycyjna piosenka góralska pochodząca z rejonu Beskidu Żywieckiego. Autor tekstu oraz muzyki pieśni Miało dziywce ogródecek pozostaje nieznany. Pieśń wykonywana jest w wersji góralskiej oraz ludowej. Wersja ludowa pieśni Miało dziywce ogródecek znana jest z publikacji zaprezentowanej podczas trwania projektu „Nasze korzenie – nasza wielka duma!” realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu w roku 2020. Dzięki wspomnianemu projektowi możemy poznać również wersję jazzową utworu. W pieśni Miało dziywce ogródecek wymienione są nazwy miejscowości rejonu wieluńskiego, co świadczy o znajomości pieśni również na terenach znajdujących się w województwie łódzkim. Pieśń wykonywana jest także podczas lokalnych festiwali odbywających się w okolicach Wieruszowa. Prezentowana pieśń jest zaliczana do rodzaju pieśni o charakterze zalotnym.

obraz: Kochanowski Roman - Jesień na wsi

Miało dziywce ogródecek - tekst

1. Miało dziywce ogródecek, u, cha, cha,
Miało dziywce ogródecek, pa, ra, da, pa, ra, da,
Wsadziło se fijołecek, tir, tir, ti, ra, ra.

2. Fijołecek drobno wschodzi, u, cha, cha,
Fijołecek drobno wschodzi, pa, ra, da, pa, ra, da,
Samo dziywce do mnie chodzi, tir, tir, ti, ra, ra.

3. Samo chodzić nie powinno, u, cha, cha,
Samo chodzić nie powinno, pa, ra, da, pa, ra, da,
Samo sobie dziywce winno, tir, tir, ti, ra, ra.

4. Widziałam jo ptoska w lesie, u, cha, cha,
Widziałam jo ptoska w lesie, pa, ra, da, pa, ra, da,
Malowane jojka niesie, tir, tir, ti, ra, ra.

5. Jedno zółte, drugie sare, u, cha, cha,
Jedno zółte, drugie sare, pa, ra, da, pa, ra, da,
Bo w Skomlinie dziołchy stare, tir, tir, ti, ra, ra.

6. Ale w Mokrsku trochę młodse, u, cha, cha,
Ale w Mokrsku trochę młodse, pa, ra, da, pa, ra, da,
Mają dziubki trochę słodse tir, tir, ti, ra, ra.

PODOBNE PIEŚNI LUDOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.