Już od rana rozśpiewana - pieśń, tekst, wykonanie
Autorstwo pieśni maryjnej Już od rana rozśpiewana przypisuje się świętemu Kazimierzowi, królewiczowi polskiemu. Według legendy podczas procesu kanonizacyjnego, podczas otwarcia trumny świętego w 1604 roku odnaleziono w niej tekst pieśni. Oficjalne dokumenty sporządzone przez ówczesnego notariusza milczą na ten temat, więc autorstwo naszego świętego pozostanie tylko legendą. Prawdą natomiast jest fakt, iż święty Kazimierz każdego dnia sławił Maryję poprzez słowa hymnu w języku łacińskim:
Omni die Mariae
Mea, laudes, anima;
Eius gesta, eins festa
Cole Splendidissima
Hymn ten Polakom bardzo przypadł do gustu i był bardzo często tłumaczony na język polski. Istnieją dowody na to, że ulubioną pieśń świętego Kazimierza Polacy chętnie śpiewali już w 1580 roku. Kto zatem jest autorem pieśni Już od rana rozśpiewana? W Paryżu w bibliotece cesarskiej odnaleziono księgę pochodzącą z 12 wieku, zawierającą wiersze autorstwa św. Bernarda, a wśród nich poszukiwany hymn. Hymn został rozpowszechniony przez zakon Cystersów, z którego wywodził się również nauczyciel świętego Kazimierza – Jan Długosz. Obecnie Polacy chętnie śpiewają wersję, której tłumaczem jest Józef Bohdan Zaleski z 1851 roku, choć przekładów jest co najmniej kilka.
obraz: Matka Boża Ostrobramska
Już od rana rozśpiewana - tekst
1. Już od rana rozśpiewana chwal, o, duszo, Maryję.
Cześć Jej świątkom, cześć pamiątkom co dzień w niebo niech bije.
Ref.: Cud, bo żywy, nad podziwy Jej wielmożność u Boga. Panna czysta, Matka Chrysta, przechwalebna, przebłoga.
2. Przez Cię czarta pycha starta i na wszystkie plemiona
Tyś otucha znów dla ducha, Panno błogosławiona.
3. O, Królowo, Tyś na nowo światu rozradowaniem.
Z Twej opieki na wiek wieki chwałę niebios dostaniem.
4. Bądź ochłodą i osłodą tym, co wiernie i stale
Twoje świątki i pamiątki podawają ku chwale.
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.