Świeci miesiąc na niebie - pieśń, tekst, wykonanie
Świeci miesiąc na niebie to stara pieśń ludowa, której ciężko ustalić kiedy i w jakim zbiorze pojawiła się po raz pierwszy. Utwór jest znany w różnych rejonach Polski m.in. w Ziemi Wieluńskiej, w Górach Świętokrzyskich, rejonach Lublińca, na Górnym Śląsku, na Podkarpaciu. Pieśń Świeci miesiąc na niebie można znaleźć w zbiorach Górnośląskiego Parku Etnograficznego, gdzie zachowano dokument dźwiękowy w wykonaniu jednej ze śpiewaczek ludowych.
Świeci miesiąc na niebie jest pieśnią, którą wykonywali również żołnierze o czym świadczy jej obecność w zbiorze Bogusława Szul-Skjöldkrona, kolekcjonera pieśni, pt. Piosenki leguna tułacza wydanego w 1919 roku. Inne żołnierskie zbiory pieśni gdzie znajduje się Świeci miesiąc na niebie to Idzie dziewczę po lesie ; Świeci miesiąc na niebie: dwie piosnki żołnierskie autorstwa Adama Szlendaka oraz Śpiewniku powstańczym Jana Eichhorna.
Melodia utworu w różnych rejonach kraju bywa podobna, lecz słowa oraz zakończenie pieśni oraz imię głównej bohaterki utworu zmienia się w zależności od rejonu.
obraz: Antoni Kozakiewicz - Wiosna
Świeci miesiąc na niebie - tekst
1. Świeci miesiąc na niebie,
Puść mnie Maryś do siebie.
Hej romtaj romtaj dana
Hej romtaj romtaj dana
Puść mnie Maryś do siebie.
2. Jakże ja cię puścić mam,
Kiej ja dziywka, a tyś pan?
Hej romtaj romtaj dana
Hej romtaj romtaj dana
Kiej ja dziywka, a tyś pan?
3. Po czemżeś mnie poznała,
Żeś mnie panem nazwała?
Hej romtaj romtaj dana
Hej romtaj romtaj dana
Żeś mnie panem nazwała?
4. Poznałam cię po mowie
Kapelusu na głowie,
Hej romtaj romtaj dana
Hej romtaj romtaj dana
Kapelusu na głowie...
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.