Krakowiaczek jeden - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń Krakowiaczek jeden, to ludowa pieśni dla dzieci. i choć tekst nie wskazuje na to pieśń Krakowiaczek jeden często była śpiewana podczas różnego rodzaju zabaw. Pieśń Krakowiaczek jeden zachowała się do naszych czasów dzięki różnego rodzaju śpiewnikom, w których była drukowana. Autor pieśni  Krakowiaczek jeden i kompozytor melodii są nieznani.

Krakowiaczek jeden - tekst

1. Krakowiaczek jeden
miał koników siedem,
pojechał na wojnę,
został mu się jeden.

2. Siedem lat wojował,
szabli nie wyjmował,
szabla zardzewiała,
wojny nie widziała.

3. Krakowianka jedna
miała chłopca z drewna,
a dziewczynkę z wosku,
wszystko po krakowsku.

4. Krakowiaczek ci ja,
krakowskiej natury,
kto mi wejdzie w drogę,
ja na niego z góry.

5. Krakowiaczek ci ja,
któż nie przyzna tego,
siedemdziesiąt kółek,
u pasika mego.

7. Gra mi wciąż muzyka,
a kółka trzepocą,
jak małe księżyce
w blasku się migocą.

PODOBNE PIEŚNI LUDOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.