Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje - pieśń, tekst, wykonanie

Pastorałka Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje pochodzi prawdopodobnie z końca XIX wieku. Anonimowy autor pastorałki w refrenie zawarł odwieczną prawdę o tym, że Chrystus przyszedł na świat aby uratować ludzi od piekielnych mocy. Autor skupił się również na przedziwnych znakach jakie towarzyszyły Narodzeniu Pańskiemu. Utwór Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje wraz z melodią został prawdopodobnie po raz pierwszy zamieszczony w zbiorze z roku 1903 pt. Śpiewnik kościelny katolicki: czyli największy podręcznik dla ludu i organistów w kościołach katolickich. Śpiewnik został opracowany przez Towarzystwo wzajemnej pomocy organistów diecezji krakowskiej.

obraz: Rembrandt: Adoracja Magów

Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje - tekst

1. Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje
i jako słońce niebo jaśnieje?

Ref.: Chrystus, Chrystus nam się narodził,
aby nas od piekła oswobodził.

2. Dlaczego dzisiaj, Boży Aniele,
ogłaszasz ludziom wielkie wesele?

Ref.: Chrystus, Chrystus…

3. Czemuż pasterze do szopy śpieszą,
i podarunki ze sobą niosą?

Ref.: Chrystus, Chrystus…

4. Czemuż wół, osioł społem klękają,
małej Dziecinie pokłon oddają?

Ref.: Chrystus, Chrystus…

5. Dlaczego gwiazda nad podziw świeci,
i przed królami tak szybko leci?

Ref.: Chrystus, Chrystus…

6. Dlaczego króle hołd Mu składają,
kadzidło, mirę, złoto Mu dają?

Ref.: Chrystus, Chrystus…

7. Razem z królami i pasterzami,
Ciebie o Jezu dziś uwielbiamy.

Ref.: Chrystus, Chrystus…

PODOBNE KOLĘDY

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.