Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje - pieśń, tekst, wykonanie
Pastorałka Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje pochodzi prawdopodobnie z końca XIX wieku. Anonimowy autor pastorałki w refrenie zawarł odwieczną prawdę o tym, że Chrystus przyszedł na świat aby uratować ludzi od piekielnych mocy. Autor skupił się również na przedziwnych znakach jakie towarzyszyły Narodzeniu Pańskiemu. Utwór Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje wraz z melodią został prawdopodobnie po raz pierwszy zamieszczony w zbiorze z roku 1903 pt. Śpiewnik kościelny katolicki: czyli największy podręcznik dla ludu i organistów w kościołach katolickich. Śpiewnik został opracowany przez Towarzystwo wzajemnej pomocy organistów diecezji krakowskiej.
obraz: Rembrandt: Adoracja Magów
Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje - tekst
1. Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje
i jako słońce niebo jaśnieje?
Ref.: Chrystus, Chrystus nam się narodził,
aby nas od piekła oswobodził.
2. Dlaczego dzisiaj, Boży Aniele,
ogłaszasz ludziom wielkie wesele?
Ref.: Chrystus, Chrystus…
3. Czemuż pasterze do szopy śpieszą,
i podarunki ze sobą niosą?
Ref.: Chrystus, Chrystus…
4. Czemuż wół, osioł społem klękają,
małej Dziecinie pokłon oddają?
Ref.: Chrystus, Chrystus…
5. Dlaczego gwiazda nad podziw świeci,
i przed królami tak szybko leci?
Ref.: Chrystus, Chrystus…
6. Dlaczego króle hołd Mu składają,
kadzidło, mirę, złoto Mu dają?
Ref.: Chrystus, Chrystus…
7. Razem z królami i pasterzami,
Ciebie o Jezu dziś uwielbiamy.
Ref.: Chrystus, Chrystus…
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.