Rok 1914 - pieśń, tekst, wykonanie
Pieśń żołnierska anonimowego autora Rok 1914 posiada w sobie również motywy ludowe. Do dziś usłyszeć ją można na przeglądach pieśni ludowych. W pieśni Rok 1914, jak i w innych pieśniach z czasów I wojny światowej powszechnie występuje motyw pożegnania chłopca, który z dnia na dzień zostaje żołnierzem, bijącym się w imieniu obcego władcy.
Pieśń Rok 1914 posiada różne wersje tekstu, poniższa zaczerpnięta została ze śpiewnika „Jak to na wojence ładnie…” opracowanego przez Franciszka Barańskiego. Pieśń występuje również w innych żołnierskich śpiewnikach m.in. „Album pieśni żołnierza polskiego 1915-1925”. Śpiewnik wydany w 2018 roku „Z pieśnią ku Niepodległej” określa melodię jako opartą na mazurku ludowym. Rok 1914 powstała na terenach Galicji i jest nową wersją pieśni Sześćdziesiąty szósty roczek, która pochodzi z czasów wojny z 1866 między Austrią a Prusami. W sieci niestety nie można odszukać wykonania pieśni.
Rok 1914 - tekst
1. Dziewięćset czternasty roczek
Cały krwią zalany:
Który chłopiec najzgrabniejszy,
Do wojska oddany.
2. Który chłopiec najzgrabniejszy,
Sam do wojska idzie,
Nie boi się rany, śmierci,
Da se radę w biedzie.
3. Hej, za Wisłą, pod Kraśnikiem
Zeszło słońce krwawo,
Oficerzy krzyczą na nas:
Dalej, chłopcy, żwawo!
4. Chłopcy piersi nadstawili,
Jak kamienne mury,
A Moskale biją do nich,
Jak woda ze chmury.
5. Płaczą matki za synami,
Panny za chłopcami,
Że ich wielu wyginęło
W wojnie z Moskalami.
6. Nie płacz, matko, nie płacz, dziewczę,
Nic nam się nie stało:
Pobijemy wrogów przemoc
I wrócimy cało
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.