Kolęda Z narodzenia Pana powstała najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX wieku. Pierwsza wzmianka o kolędzie Z narodzenia Pana pochodzi z "Dodatku do śpiewnika kościelnego", wydanego w 1842 roku przez księdza Mioduszewskiego. Tak jak w przypadku wielu innych kolęd z tego okresu, tak i autor kolędy Z narodzenia Pana oraz kompozytor melodii pozostają anonimowi. Kolęda Z narodzenia Pana pojawiła się na płytach wielu znanych artystów, między innymi: Eleni, Ireny Santor (4 płyty), Jacka Lecha czy zespołu Alibabki. Kolęda Z narodzenia Pana bardzo chętnie śpiewana jest w czasie koncertów Bożonarodzeniowych.
1. Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły,
Wyśpiewują chwałę Bogu żywioły!
Radość ludzi wszędy słynie,
Anioł budzi przy dolinie
Pasterzy, co paśli pod borem woły!
2. Wypada wśród nocy ogień z obłoku!
Dumają pasterze przy tym widoku.
Każdy pyta, co się dzieje,
Czy nie świta, czy nie dnieje,
Skąd ta łuna bije, tak miła oku?
3. Ale gdy anielskie głosy słyszeli,
Zaraz do Betlejem prosto bieżeli.
Tam witali w żłobie Pana,
Poklękali na kolana
I oddali dary, co z sobą wzięli.
4. I my z pastuszkami dziś się radujmy,
Chwałę z aniołami wraz wyśpiewujmy!
Bo ten Jezus, z nieba dany,
Weźmie nas między niebiany,
Tylko Go z całego serca miłujmy!
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.