Świat cały śpi spokojnie - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń żołnierska Świat cały śpi spokojnie, powstała najprawdopodobniej w okresie I Wojny Światowej. Za autora pieśni Świat cały śpi spokojnie, uznaje się Eugeniusza Małaczewskiego, poetę i oficera I Korpusu Polskiego. Autor melodii do pieśni Świat cały śpi spokojnie jest nieznany. Ciekawostką jest, że pieśń Świat cały śpi spokojnie w okresie II Wojny Światowej śpiewana było po obydwu stronach barykady. W swoich śpiewnikach mieli ją żołnierze LWP, ale również AK i partyzanci, którzy w swoich wspomnieniach podkreślali, że pieśń Świat cały śpi spokojnie należy do "oddziałów leśnych".  

Świat cały śpi spokojnie - tekst

1. Świat cały śpi spokojnie
I wcale o tym nie wie,
Że nie jest tak na wojnie
Jak jest w żołnierskim śpiewie.

2. Z piosenek – nasze życie
Wesołym śmiechem tryska,
Lecz żołnierz tęskni skrycie,
Gdy mu się przyjrzeć z bliska.

3. Wojenka cudna pani
Żołnierzy swych nie pieści,
Jak kulą w pierś nie zrani
To zgubi gdzieś bez wieści.

4. Wojenka  cudna pani
Tak życie nam umila,
Że krew swą mamy dla niej,
A piosnkę dla cywila.

5. Piosenka brzmi tak ładnie 
I wcale się nie skarży,
Gdy piechur w boju padnie,
Lub ułan zginie w szarży.

6. I różą na koszuli
Żołnierska krew zakwitnie
I ziemia go przytuli,
Bo zginął, jak żył, w bitwie.

7. A my tej cudnej pani,
Co leje krew obficie,
Jesteśmy ślubowani
Na śmierć, na całe życie

PODOBNE PIEŚNI WOJSKOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.