Duszo Chrystusowa - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń Duszo Chrystusowa  w pięknych słowach wyraża niezaprzeczalną, silną wiarę w obecność Jezusa w Eucharystii. Jej autorstwo jest przypisywane najczęściej świętemu Ignacemu Loyoli. Według Marie Paul Curley autorki książki „Duszo Chrystusowa. Rozważania o modlitwie” święty Ignacy tylko rozpropagował tą modlitwę, a pochodzi ona z XIV wieku czyli około 150 lat przed świętym. Słowa pieśni były przez długi czas modlitwą polecaną do odmawiania po przyjęciu Komunii Świętej. Dopiero w kolejnym wydaniu Śpiewnika kościelnego Siedleckiego pojawiła się ona jako pieśń z melodią, którą stworzył Stefan Stuligrosz.

Obraz: Antonio Ciseri - Ecce Homo

Duszo Chrystusowa - tekst

Duszo Chrystusowa, uświęć mnie.
Ciało Chrystusowe, zbaw mnie.
Krwi Chrystusowa, napój mnie.
Wodo z boku Chrystusowego, obmyj mnie.
Męko Chrystusowa, umocnij mnie.
O, dobry Jezu, wysłuchaj mnie.
W ranach swoich ukryj mnie.
Nie dozwól mi odłączyć się od Ciebie.
Od wroga złośliwego broń mnie.
W godzinę śmierci mojej wezwij mnie.
I każ mi przyjść do Siebie,
Abym ze Świętymi Twymi chwalił Cię
Na wieki wieków.
Amen.

PODOBNE PIEŚNI RELIGIJNE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.