Witaj Majowa Jutrzenko to radosna pieśń patriotyczna, która jest pamiątką ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Zarówno autor słów jak i melodii nie jest znany. Wiadomo, że pieśń ta inspirowana była wierszem Rajnolda Suchodolskigo. Niektóre źródła podają, że melodię do tej pieśni patriotycznej skomponował sam Fryderyk Chopin. Również konkretna data powstania tej pieśni nie jest pewna, najprawdopodobniej był to rok 1831. Pieśń Witaj majowa Jutrzenko to jedna z najpiękniejszych a zarazem najbardziej żwawych i wesołych patriotycznych pieśni.
1. Witaj majowa jutrzenko
Świeć naszej polskiej krainie
Uczcimy ciebie piosenką
Przy zabawie i przy winie
Ref. Witaj maj!, Piękny maj,
U Polaków błogi raj.
Witaj maj!, Piękny maj,
U Polaków błogi raj.
2. Nierząd braci naszych cisnął,
Godność w ręku króla spała,
A wtem Trzeci Maj zabłysnął
I nasza Polska powstała
Ref. Witaj maj!, Piękny maj,
Wiwat wielki Kołłątaj!
Witaj maj!, Piękny maj,
Wiwat wielki Kołłątaj!
3. Ale chytrości godzina
Młot swój na nas gotowała
Z piekła rodem Katarzyna
Polskę wrogami zalała
Ref. Chociaż kwitł Trzeci Maj
Rozszarpany biedny kraj.
Chociaż kwitł Trzeci Maj
Rozszarpany biedny kraj.
4. Wrogów tłuszcze wyrok boski
Zmiótł z powierzchni polskich łanów
Znikła boleść, znikły troski
Nie ma w Polsce obcych panów
Ref. Witaj maj!, Piękny maj,
U Polaków błogi raj.
Witaj maj!, Piękny maj,
U Polaków błogi raj.
Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.
Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.
Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.