Wysoko daleko - pieśń, tekst, wykonanie

Wesoła pieśń ludowa o skocznej melodyce polki jest chętnie śpiewana przez wiele zespołów ludowych w całym kraju. Głównie lubiana jest w rejonie świętokrzyskim i ziemi wieluńskiej. Śpiewacy ludowi zapamiętali pieśń Wysoko daleko jako opowieść o szczęśliwej miłości dwojga młodych, gdzie chłopak musi stanąć na wysokości zadania i przeprosić swoją ukochaną, po za którą świata nie widzi. Wysoko daleko oprócz uczucia do kobiety wyraża miłość do ludowej muzyki, która wg anonimowego autora nigdy nie zostanie zapomniana.

obraz: Alfred Wierusz-Kowalski - Pastusza melodia (1892)

Wysoko daleko - tekst

1. Wysoko, daleko listeczek na osi,
Kto moje kochanie ode mnie przeprosi? /x2

2. Nie przeprosi listek, ani gałązeczka,
Ino je przeproszą me miłe słóweczka. /x2

3. Mój Boże jedyny, jakie krótkie noce,
Idę od dziewczyny skowronek świergoce. /x2

4. Skowronek świergoce, kukułka przyganio,
Nie rozganiaj Boże takiego kochanio! /x2

5. Szumi las, szumi las i szumi osika,
Nigdy nie zaginie ludowa muzyka! /x2

PODOBNE PIEŚNI LUDOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.