Antek - pieśń, tekst, wykonanie

W pamięci śpiewaków ludowych utkwiła pieśń Antek. Pijany Antek wraca do domu gdzie spotyka go krewka żona. Z tekstu wynika, że nieszczęsny Antek rzadko nadużywał alkoholu, gdyż nie spodziewał się tak gwałtownej reakcji małżonki. Można domyślić się, że pieśń Antek powstała na podstawie obserwacji twórców ludowych, którym zdarzało się z pewnością nieczęsto obserwować podobne sytuacje, gdzie żona aż tak karze męża za powrót do domu w stanie wskazującym.

Antek - tekst

1. Idzie Antek przez buroki,
Przez kapustę i zimnioki,
I tak se wywijo, gorzołeczke popijo. /x2

2. Przyszedł do dom, stanął w progu,
Baba mówi: chwała Bogu.
Oj, ty czorcie, łajdoku, ochlołeś się pijoku! /x2

3. Oj, ty żmijo jadowita,
A to tak się chłopa wita,
Wcale się nie smucił i do karczmy powrócił. /x2

4. Ona miała lepsze chody,
Wpadła za nim do gospody,
Wzięła sobie kija i tak nim wywija. /x2

5. Złapała go za kapoty,
Wyprowadziła go za płoty,
Oj, ty stary dziku, zamkne jo cie w chlywiku /x2

PODOBNE PIEŚNI LUDOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.