Małgorzatka - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń ludowa Małgorzatka pochodzi z XVI wieku i była jedną z ulubionych pieśni krakowskich żaków prawdopodobnie na cześć wesołej Małgorzatki karczmarki. Autorów słów i melodii nie znamy, choć z pewnością jej twórcami byli wspomniani żacy. Utwór Małgorzatka posiada wiele wersji tekstu i melodii; przez wieki Małgorzatka tańcuje z różnymi osobami – góralami, ułanami, husarzami a nawet z Cyganami. Pieśń miała moralizować młode dziewczęta, chociaż przez kobiety była uważana za nieobyczajną, dlatego wykonywali ją głównie mężczyźni, przedstawiciele zarówno szlachty jak i prostego ludu.

obraz: Leon Wyczółkowski - Wiejska dziewczyna w żółtej chuście

Małgorzatka - tekst

1. Za górami, za lasami
Tańcowała Małgorzatka z huzarami.

2. Przyszedł ojciec, przyszła matka,
Pójdź do domu, pójdź do domu, Małgorzatko.

3. Ja nie pójdę, idźcie sami,
Wolę tańczyć, wolę tańczyć z huzarami.

4. Oj, nie pójdę, bo się boję,
Upiłam się z huzarami, ledwie stoję.

5. Nie będzie cię matka biła,
Boś się niby wielka dama wystroiła.

6. Mam gorsecik, kolczyk z kółkiem,
Będę tańczyć, będę tańczyć z całym pułkiem.

7. Małgorzatka tańcowała,
Póki się nie, póki się nie postarzała.

8. Nie ma już dawnej kochanki,
Baba nosi, baba nosi obwarzanki.

9. Pocznie zimą w palce chuchać,
Trzeba było, trzeba było matki słuchać

PODOBNE PIEŚNI LUDOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.