Term Definition
Bajorek

Element zdobniczy haftów, wykonany ze złoconego lub posrebrzanego kawałka drutu, mający kształt rureczki.

Barchan

Jest to materiał półwełniany, znacznie grubszy od flaneli. Posiada n bawełnianą osnowę. Tkanina ta dla uzyskania puszystości struktury jest jednostronnie drapana. materiał ten jest barwiona, tkana kolorowo bądź drukowana.

Batyst

Jest to cienka, miękka i gładka tkanina uznawana za najdelikatniejszą. Wytwarzana jest z przędzy bawełnianej lub lnianej. Materiał ten jest pastelowy, jednobarwny bądź drukowany.

Bordiura

Są to motywy dekoracyjne, które obramowują tkaninę lub chustę ze wszystkich jej boków.

Brokat

Określenie dla tkaniny o wzorzystych motywach w której występuję srebrna lub złota metalowa nić.

Bryt

Jest to materiał o różnej długości, w zależności od rodzaju tkaniny. W przypadku fabrycznych od 70 do 150 cm, natomiast samodziałowych około 70 cm.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.