Term Definition
Koronka igłowa

Jest to koronka wyszywana igłą na siatkowym podłożu. Posiada charakterystyczne, ażurowe, wypukłe wzory.

Koronka szydełkowa

Jest to koronka wykonana szydełkiem. Do jej wykonania używa się rozmaitych nici o różnych rozmiarach, kolorach i strukturach.

Koronki klockowe

Są to koronki wyszywane na poduszeczce z naniesionym już szablonem. Zarówno wzory jak i tło wyszywane są równocześnie po przez nanoszenie szpuleczek z nawiniętą nicią czyli tzw. klocków.

Krój kontuszowy

Jest to charakterystyczny w sukmanach krój pleców, tworzony z kawałka tkaniny po którego bokach podoszywane są płaty materiału ułożone w fałdy lub mające kloszowy kształt. 

Krój poncho podłużnego

Jest to duży płat materiału składany wzdłuż, tworzący zarówno przód jak i tył poncha bez użycia szwów na ramionach. W środkowej części poncha wycięty jest otwór na głowę.

Krój poncho poprzecznego

Poncho zrobione z płata materiału składanego wzdłuż, nie posiadające szwów na ramionach.

Krój przyramkowy

Koszule o tym kroju pozszywane są z kawałków materiału o kwadratowym lub prostokątnym kształcie.

Krzyżyk istebniański

Jest to rodzaj haftu, który wykonywany jest zawsze od strony prawej do lewej tworząc rzędy. Nici w tym hafcie przecinają się i tworzą charakterystyczne krzyżyki. Jest to wyjątkowy haft, gdyż jako jedyny charakteryzuje się zahaftowanym w całości tłem i białym, pozostałym na tkaninie wzorem.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.