Deszcz, jesienny deszcz - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń wojskowa Deszcz, jesienny deszcz została napisana w roku 1943, a więc podczas II Wojny Światowej. Autorem tekstu oraz muzyki jest Marian Matuszkiewicz. Melodia pieśni wojskowa Deszcz, jesienny deszcz wzorowana była na motywach opery Poławiacze Pereł autorstwa Georges'a Bizeta. Pieśń wojskowa Deszcz, jesienny deszcz bardzo szybko zyskała zasłużoną popularność. Do młodzieży warszawskiej zrzeszonej w Szarych Szeregach pieśń Deszcz, jesienny deszcz, dotarła z oddziałów partyzanckich stacjonującymi w Puszczy Kampinowskiej.

Deszcz, jesienny deszcz - tekst

1. Deszcz, jesienny deszcz
Smutne pieśni gra,
Mokną na nim karabiny,
Hełmy kryje rdza

2. Nieś po błocie w dal,
W zapłakany świat,
Przemoczone pod plecakiem
Osiemnaście lat

3. Gdzieś daleko stąd
Noc zapada znów,
Ciemna główka twej dziewczyny
Chyli się do snu

4. Może właśnie dziś
Patrzy w mroczną mgłę
I modlitwą prosi Boga
By zachował cię

5. Deszcz, jesienny deszcz
Bębni w hełmy stal,
Idziesz młody żołnierzyku,
Gdzieś w nieznaną dal

6. Może jednak Bóg
Da że wrócisz znów,
Będziesz tulił ciemną główkę
Miłej twej do snu

PODOBNE PIEŚNI WOJSKOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.